ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենն և Բորիանա Աբերգը նոյեմբերի 6-8-ն այց կկատարեն Հայաստան:
«Երևանում Կիլյունենը և Աբերը կհանդիպեն ՀՀ վարչապետի, արդարադատության և ներքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև Ազգային ժողովում խորհրդարանական խմբերի ղեկավարների կամ ներկայացուցիչների հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Հանրային ռադիոն։
Համազեկուցողները կմեկնեն նաև Երասխ, որտեղ կհանդիպեն տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների հետ:
Նախատեսված են հանդիպումներ նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահի և դատական մարմինների, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի և Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ

Kimmo Kiljunen (Finland, SOC) and Boriana Åberg (Sweden, EPP/CD), co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of obligations and commitments by Armenia, will make a fact-finding visit to the country from 6 to 8 November 2023.
In Yerevan, Kiljunen and Åberg are due to meet the Prime Minister, the Ministers of Justice and Internal Affairs, as well as leaders or representatives of parliamentary groups in the National Assembly.
Talks are scheduled with the President of the Constitutional court and representatives of the judicial authorities, the Corruption Prevention Commission, the Central Electoral Commission, and the National Commission on Television and Radio.
The co-rapporteurs will also travel to Yeraskh, where they will meet representatives of the local authorities and recent refugees from Nagorno-Karabakh.