Ռուսաստանը Հայաստանի հետ համաձայնագիր չի կնքի Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության՝ Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ։ Այդպիսի կարծիք է հայտնել ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը՝ «Սոլովյով Live»-ի եթերում մեկնաբանելով Հռոմի ստատուտի պահանջները շրջանցող միջպետական համաձայնագիր կնքելու Հայաստանի իշխանությունների առաջարկը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Կարծում եմ, որ մեր և Հայաստանի միջև ՄՔԴ-ի հետ կապված լրացուցիչ պայմանավորվածություն չի լինի։ Մենք ընդհանրապես չենք ճանաչում այդ կառույցը։ Ինչո՞ւ պետք է այս հարցի շուրջ ինչ-որ նոր համաձայնագիր քննարկենք»,- ասել է նա։
«Եվ եթե մենք ցանկանում ենք հետագայում էլ ապրել խաղաղ, բարիդրացիության պայմաններում, միմյանց օգնություն և փոխադարձ աջակցություն ցուցաբերել, կարծում եմ, որ մեր հայ գործընկերները վաղ թե ուշ ստիպված կլինեն հետ կանչել Հռոմի ստատուտին միանալու իրենց որոշումը»,–ասել է Ջաբարովը։
ՀՀ Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 3-ին «Քաղաքացիական պայմանագրի» 60 կողմ ձայնով վավերացրեց Հռոմի ստատուտը։ Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարեց, որ ՀՀ կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը համարում են «բացարձակապես ոչ բարեկամական քայլ»։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ Մոսկվան որոշակի առաջարկներ է ներկայացրել Երևանին, «սակայն դատելով իրավիճակից՝ Երևանում կա՛մ դեռ մտածում են դրանց ուղղությամբ, կա՛մ որոշել են մերժել»։ Պաշտոնական Երևանը արձագանքել է Հռոմի ստատուտի վավերացման հարցով ՌԴ-ից ստացված առաջարկներին։
Հռոմի ստատուտի վավերացման ֆոնին Հայաստանը դիվանագիտական խողովակներով Ռուսաստանին առաջարկել է երկկողմ միջպետական համաձայնագիր ստորագրել, որը կբացառի միջազգային դատարանի որոշումների կիրառումը երկու երկրին վերաբերող հարցերում:

Russia will not sign an agreement with Armenia regarding the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC), the first deputy chairman of the Federation Council Committee on International Affairs, Vladimir Dzhabarov, has said.
Dzhabarov’s commented on the proposal of the Armenian authorities to sign an interstate agreement that would circumvent the requirements of the Rome Statute.
“I think that there will be no additional agreement between us and Armenia regarding the ICC. We do not recognize this structure at all. Why on earth should we discuss some new agreement on this issue?” he said on Solovyov Live (via TASS).
“And if we want to continue to live in peace, in good neighborliness, to provide each other with assistance and mutual support, I think that our Armenian colleagues will sooner or later have to withdraw their decision to join the Rome Statute.”
In mid-October, President Vahagn Khachaturyan signed into law a decision by the Armenian parliament to ratify the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC), putting Armenia in the jurisdiction of the Hague court despite warnings from its longtime ally Russia.