Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ. պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ տեղեկացրել է, որ Հայաստանում նախատեսվում է ջրծաղիկի պատվաստանյութի կիրառություն:
Նախարարը ներկայացրել է, որ 2024-ին Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի համար հատկացումներն ավելանալու են 16.4 տոկոսով՝ 728 մլն դրամի շրջանակներում, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Դրա շնորհիվ մեր երկրում կարողանալու ենք ներդնել ջրծաղիկի պատվաստանյութի կիրառումը: Կարծում եմ՝ սա կնպաստի մեզ մոտ երեխաների, նաև զորակոչիկների առողջության պահպանմանն ու աշխատունակության պահպանմանը, նաև որոշակի առումով անվտանգային կարևոր լուծում է», – ասաց Ավանեսյանը:
Նախարարը նկատել է, որ ջրծաղիկը բարձր վարակելիություն ունի: Նա հավելել է, որ, եթե, օրինակ, մանկապարտեզում մեկ խմբում ջրծաղիկի դեպք է գրանցվում, ապա այդ հաստատությունում գրեթե բոլորը վարակվում են, լինում են նաև ծանր դեպքեր:
Հայաստանում ժամանակ առ ժամանակ լինում եմ ջրծաղիկի բռնկումներ, վերջին մեծ բռնկումը գրանցվել է 2022-ին։ Մասնավոր կլինիկաներում ջրծաղիկի դեմ պատվաստման մեկ դեղաչափի արժեքը 45-47 հազար դրամ է: Տարեկան միջինը պատվաստվում է մոտ 1000 մարդ։

6 Ноябрь 2023 - 12:36 AMT
В 2024 году Минздрав Армении намерен начать вакцинацию от ветрянки. Об этом заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян на обсуждении проекта госбюджета на 2024 год на уровне парламентских комиссий.
Министр представила, что в 2024 году ассигнования на Национальную программу иммунизации увеличатся на 16.4%, в рамках 728 млн драмов, пишет Aysor.am.
«Благодаря этому мы сможем начать в нашей стране вакцинацию от ветрянки. Я думаю вакцинация поможет снизить заболеваемость среди детей, а также призывников», – сказала Аванесян.
В Армении время от времени случаются вспышки ветрянки, последняя крупная вспышка была зафиксирована в 2022 году. Стоимость одной дозы прививки от ветрянки в частных клиниках составляет 45-47 тысяч драмов. В среднем ежегодно вакцинируются около 1000 человек.