Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 100-ից ավելի պացիենտ դեռ գտնվում 1 ՀՀ տարբեր բժշկական կենտրոններում: Այդ մասին լրագրողներին է ասելց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Այրվածքների պարագայում նրանց վերականգնողական բուժօգնությունը բավական երկար է տևելու», – ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախարարն ասել է, թե այրվածքներ ստացած 19 պացիենտի մոտ, ովքեր տեղափոխվել են արտերկիր, դրական դինամիկա կա։
Ավանեսյանը նշել է, որ մոտ տասը պացիենտ կա, որոնց վիճակը դեռ ծանր է։
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Ասկերանի շրջանում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով հարյուրից ավելի զոհ կա, հարյուրավոր վիրավորներ։ Բազմաթիվ անձինք անհետ կորած են համարվում, քանի որ պայթյունի հետևանքով այրվել են և նրանց վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ պետք է ճշտվեն։ Պացիենտները Ստեփանակերտի կենտրոնական հիվանդանոցից տեղափոխվել են Հայաստան, մի քանիսը տեղափոխվել են արտերկրի ԲԿ–ներ։

Более 100 пациентов, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, по-прежнему находятся в различных медицинских центрах Армении. Об этом сообщила журналистам министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
«В случае ожогов их реабилитационное лечение займет достаточно длительное время», – сказала она, пишет Aysor.am.
Министр сообщила, что у 19 пациентов, получивших ожоги и переведенных за границу, наблюдается положительная динамика.
Аванесян отметила, что еще около десяти пациентов находятся в тяжелом состоянии.
25 сентября на складе в пригороде Степанакерта произошел взрыв топлива. В результате сотни человек погибли и получили ранения.