Լաչինի միջանցքից առևանգված և շինծու մեղադրանքով կալանավորված 68–ամյա արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանը շինծու գործով Բաքվի դատարանի կողմից դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Նա 5 տարի կանցկացնի բանտում, իսկ մնացած ժամկետը՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ հաստատությունում, հայտնում է Haqqin.az-ը։
Մինչ դատավճռի հրապարակումը Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ ինքը մեղավոր չէ։
«Ես անմեղ մարդ եմ։ Ես սրտի ծանր հիվանդություն ունեմ, ինձ վիրահատություն է հարկավոր։ Մեկ անգամ էլ եմ ասում՝ ես մեղավոր չեմ», ասել է նա։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցը նշում է նաև, թե Խաչատրյանի փաստաբան Ռադմիլա Աբիլովան դատական նիստում ունեցած ելույթում, իբր, խնդրել էր արդարացնել իր պաշտպանյալին, քանի որ «վերջինս չի մասնակցել իրեն վերագրվող իրադարձություններին»։
Դատախազ Ջովդաթ Մեհրալիևն ասել է, թե վկաների և տուժածների ցուցմունքները ապացուցում են Խաչատրյանի մեղավորությունը։

Похищенного азербайджанской стороной жителя Нагорного Карабаха 68-летнего Вагифа Хачатряна в Баку в рамках сфабрикованного дела приговорили к 15 годам тюрьмы. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Хачатряна, похищенного летом в Лачинском коридоре, обвинили в создании преступной группы и совершении военных преступлений в начале 90-х. Сам Хачатрян неоднократно в ходе судебных заседаний заявлял, что не совершал никаких преступлений.
7 ноября прокурор Мугаддас Султанов заявил, что обвинения против Хачатряна якобы подтверждены, потребовав для него 15 лет лишения свободы.
Хачатрян должен отбыть пять лет срока в тюрьме, а часть – в исправительном учреждении строгого режима.
Азербайджанские силовики 29 июля не пропустили через Лачинский коридор 68-летнего Вагифа Хачатряна, которого перевозили на машине МККК в сопровождении дочери в одно из медучреждений Республики Армения.