ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը, անդրադառնալով ԼՂ-ի 68-ամյա բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանին 15 տարվա ազատազրկման դատապարտելու Բաքվի դատարանի որոշմանը, նշել է, որ դատարանի կայացրած որոշումը հակասում է ցանկացած նորմի, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին: Այդ մասին նա գրել է X–ի միկրոբլոգում։
«Չնայած բոլոր կեղծ մեղադրանքների բացահայտ մերժմանը՝ ԼՂ-ի 68-ամյա բնակիչը «դատապարտվել» է 15 տարվա ազատազրկման Բաքվում ավելի քան մեկ ամիս բեմադրված շոուից հետո: Ընդգծում ենք, որ դա հակասում է ցանկացած նորմի, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին»,- գրել է նա:
Խոսնակը նաև մեջբերել է Վագիֆ Խաչատրյանի հայտարարությունը՝ «ես անմեղ մարդ եմ»։
Խաչատրյանի շինծու դատավարությանն անդրադարձել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
«Ադրբեջանական զորքերի կողմից Լաչինի միջանցքում առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը Բաքվում դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման առանց մարդու իրավունքների միջազգային իրավական նորմերի ու երաշխիքների պահպանման։ Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները պետք է անհապաղ արձագանքեն»,–գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
Լաչինի միջանցքից առևանգված և շինծու մեղադրանքով կալանավորված 68–ամյա արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանը շինծու գործով Բաքվի դատարանի կողմից դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։ Նա 5 տարի կանցկացնի բանտում, իսկ մնացած ժամկետը՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ հաստատությունում։

Spokesperson for the Armenian Foreign Ministry Ani Badalyan has declared that Azerbaijan’s decision to jail Nagorno-Karabakh civilian Vagif Khachatryan to 15 years in prison goes against any norms, including the international humanitarian law.
Khachatryan was arrested on July 29 on his way to Armenia where he was supposed to receive medical treatment.
Despite clear rejection of any false accusation, the 68-year-old resident of Nagorno-Karabakh was “sentenced” to a 15-year imprisonment after over a month of mock trial/show in Baku,” Badalyan said in a post on X.
Khachatryan was tried on trumped-up charges of "genocide" and "deportation or forced exile of the population" in the village of Meshali on 22 December 1991. He has denied all charges, noting that witness statements have been falsified.