Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ողջունել է G7-ի հայտարարությունը, որով Բաքվին կոչ է արվում ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները։ Այդ մասին Միրզոյանը գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ողջունելով G7-ի հայտարարությունը, մենք ընդգծում ենք, որ վճռական միջազգային քայլերը և ներգրավված բոլոր կողմերի հստակ հրապարակային պարտավորությունների կատարումը կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար՝ համաձայն Գրանադայի հայտարարության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի կարիքները բավարարելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ
G7-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարները Ճապոնիայում նոյեմբերի 8–ի համատեղ հայտարարությամբ «լրջագույն անհանգստություն» են հայտնել Ադրբեջանի ռազմական գործողությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղից հայերի տեղահանման մարդասիրական հետևանքների վերաբերյալ։ Նրանք կոչ են արել Ադրբեջանին ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները։

Armenia has welcomes a statement adopted at the G7 Japan 2023 Foreign Ministers' meeting, urging Azerbaijan to fully comply with its obligations under international humanitarian law.
“Welcoming G7 statement, we underline that strong int'l steps & clear public commitments by all involved parties are paramount for normalization [between Armenia and Azerbaijan] in line with Granada statement, &t o address needs of #Armenians forcibly displaced from Nagorno Karabakh,” Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Wednesday, November 8.
“Armenia has such a commitment.”
The G7 statement said, in particular: “…We are gravely concerned over the humanitarian consequences of the displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh after the military operation conducted by Azerbaijan. We urge Azerbaijan to fully comply with its obligations under international humanitarian law and welcome international efforts to address urgent humanitarian needs for those who have been displaced. We underline our support for advancing a sustainable and lasting peace between Armenia and Azerbaijan based on the principles of non-use of force, respect for sovereignty, the inviolability of borders, and territorial integrity.”