Վրաստանում հաստատել են ֆրանսիական «Բաստիոնների» տարանցումը Հայաստան։ Լուրը հաստատել է Փոթի նավահանգիստը շահագործող APM Terminals Poti ընկերությունը, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանի վրացական ծառայությունը։
Պատասխանելով «Ազատության» հարցին՝ ընկերությունից «հաստատել են, որ կոնկրետ բեռը Հայաստան է հասել Վրաստանի տարածքով»։
«Կցանկանայինք ընդգծել, որ կոնկրետ այս դեպքում բեռը հասել է ԵՄ երկրից՝ Ֆրանսիայից, և ուղարկվել Հայաստան, որը պատժամիջոցների տակ չէ։ Բացի այդ, Վրաստանի կառավարության կողմից հստակ ցուցումների և միջազգային կարգավորիչների սահմանած սահմանափակումների բացակայության պայմաններում APM Terminals Poti-ն, որը բազմաթիրախ նավահանգիստ է, իրավունք չունի անհիմն կերպով հրաժարվել բեռների ընդունումից, որոնք պատժամիջոցների տակ չեն», – ասել են ընկերությունից։
Ավելի վաղ, անդրադառնալով սպառազինության տարանցման մասին լուրերին, միլիարդավոր դոլարների զենք գնող Բաքուն հայտարարել է, թե «ՀՀ–ն ու Ֆրանսիան պետք է վերջ դնեն սպառազինման քաղաքականությանը և տարածաշրջանի ռազմականացմանը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Փարիզի խաղաղության 6-րդ համաժողովում»ունեցած իր ելույթում, խոսելով Ֆրանսիայի հետ համագործակցության մասին, ասել էր, որ յուրաքանչյուր ինքնիշխան երկիր հնարավորություն ունի ունենալ բանակ և ձեռք բերել զենքեր։
«Ես ասացի հնարավորություն, ես պետք է ասեի իրավունք։ Ադրբեջանը նույնպես գնում է հսկայական քանակի զենքեր։ Ադրբեջանի զենք ձեռք բերելու բյուջեն երեք անգամ ավելին է Հայաստանի համեմատ»,–ասել է նա։

APM Terminals Poti has confirmed the transit of French ACMAT Bastion armored personnel carriers intended for Armenia, RFE/RL’s Georgian service reports.
“In this particular case, the cargo arrived from an EU country – France – and was sent to Armenia, a country that is not subject to sanctions.
In addition, in the absence of clear instructions from the Government of Georgia and restrictions imposed by international regulators, APM Terminals Poti is deprived of the ability to unreasonably refuse to accept cargo that is not sanctioned,” the company operating the port of Poti said in a statement.
Azerbaijan, which spends billions on weapons, has demanded that Armenia “put an end to the policy of armament and militarization in the region,” Haqqin.az reports.
Press secretary of the Azerbaijani Foreign Ministry Aykhan Hajizade made remarks after images showing French weapons en route to Armenia leaked online.
According to Hajizade, France’s sending of military equipment to Armenia will contribute to “destructive activities” in the region.
“Armenia and France must put an end to the policy of armament and militarization in the region, and also come to terms with the fact that there is no alternative to peace and cooperation in the region,” the spokesperson said.