ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Արևմուտքի խորհուրդները խանգարում են ՀՀ–ին ավարտին հասցնել հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը:
Նա նշել է, որ ապաշրջափակման գործընթացը, որը սկսել էին ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները, մինչ օրս ավարտին չի հասցվել, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հունիսի 2–ին Եռակողմ աշխատանքային խմբի 12-րդ նիստում արձանագրվեց, որ բանակցություններում էական առաջընթաց կա, մասնավորապես, ընդհանուր փոխըմբռնում էր ձևավորվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման շուրջ։ Բայց Հայաստանի ղեկավարությանը կրկին ինչ-որ բան խանգարեց ավարտին հասցնել թղթի վրա եղած պայմանավորվածությունները։ Մենք լավ գիտենք՝ ինչը խանգարեց` Հայաստանի այժմյան ղեկավարության արևմտյան բարեկամների «բարի խորհուրդները»,- ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա, Արևմուտքը, փոխանակ աջակցի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործմանը և հետևաբար Բաքվի ու Երևանի հաշտեցմանը, տորպեդահարում է կարգավորման գործընթացում բոլոր «դրական ձեռքբերումները»։
«Նրանք տորպեդահարում են ռուսական ջանքերը և փորձում են պարտադրել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման սեփական բաղադրատոմսը»,- ասել է Զախարովան։
«Արդյունքում Հայաստանը, գործելով եռակողմ պայմանավորվածությունների շրջանակից դուրս, ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի ցուցումներով, մեր կարծիքով, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների հետագա կոնֆիգուրացիայից կտրվելու ռիսկի է ենթարկում իրեն»,- ասել է Զախարովան։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Տաշքենդում Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հանդիպմանն իր գոհունակությունն է հայտնել Արաքս գետի հարավային ափով երկաթուղու և ավտոմայրուղու երթուղիների համաձայնեցման շուրջ։ Ալիևը նաև ասել է, որ Հայաստանը մեծ սխալ է թույլ տվել՝ հրաժարվելով «Զանգեզուրի միջանցք» նախագծից:

Advice from Western prevent Armenia from completing the unblocking of communications in the South Caucasus, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told briefing on Wednesday, November 15, TASS reports.
She noted that the process of unblocking communications, launched by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia Vladimir Putin, Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan, has still not been completed.
“On June 2, at the 12th meeting of the trilateral working group, significant progress was registered in the negotiations, in particular, a common understanding was reached regarding the restoration and organization of railway communication between Armenia and Azerbaijan,” she said.
“But again, something prevented the Armenian leadership from finalizing the agreements. We know very well what prevented it: it was the “good” advice of Western friends of the current leadership in Armenia.”
According to the diplomat, the West, is “torpedoing all positive achievements” on the path to normalization.
“They are torpedoing Russian efforts, trying to impose their own recipes on Armenian-Azerbaijani normalization and promoting pseudo-normalization instead of normalization,” said the representative of the Russian diplomatic service.
“As a result, Armenia, acting on tips from the United States and the European Union outside the framework of trilateral agreements, in our opinion, runs a high risk of being cut off from the future configuration of regional communications,” Zakharova concluded.