Հայաստանում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման հարց չի քննարկվում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում։ Այդ մասին հայտնել են ԱԳ նախարարությունից Factor.am-ի՝ ՀՀ վարչապետին ուղղված գրավոր հարցմանն ի պատասխան։
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ էր հրապարակել և հայտարարել, որ Փաշինյանը համաձայնություն է տվել ադրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադառնալուն։
Նաև հարցեր են ուղղվել Փաշինյանին, թե ընդհանրապես ի՞նչ կարծիք ունի ադրբեջանցիների ենթադրյալ վերադարձի մասին։ Ոչ ՀՀ Կառավարությունը, ոչ ԱԳՆ-ն այս հարցին չեն անդրադարձել։
Վարդան Օսկանյանն ավելի վաղ ասել էր․ «Փաշինյանն ու իր իշխանությունն արդեն մեկ տարուց ավելի է, ինչ քննարկում են ադրբեջանցիների՝ Հայաստան գալու հարցն ու համաձայնություն են տվել»:

Вопрос переселения азербайджанцев в Армению не обсуждается в рамках процесса регулирования армяно-азербайджанских отношений. Об этом сообщили в МИД в ответ на письменный запрос Factor.am премьер-министру Армении.
4 ноября бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян опубликовал на своей странице в Facebook видео и сообщил, что Пашинян дал согласие на возвращение азербайджанцев в Армению.
Также Пашиняну были задан вопрос о том, каково его общее мнение о предполагаемом возвращении азербайджанцев. Ни правительство Республики Армения, ни министерство иностранных дел не ответили на этот вопрос.
Вардан Осканян заявил ранее: «Пашинян и его правительство уже больше года обсуждают вопрос приезда азербайджанцев в Армению и пришли к согласию».