Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե Հայաստանը չպետք է անվտանգություն որոնի տարածաշրջանից հազարավոր կմ այն կողմ, այլ պետք է ընդունի Բաքվի պարզած ձեռքը։
«Մեկ անգամ ևս կոչ եմ անում Հայաստանին ընդունել մեր ադրբեջանցի եղբայրների պարզած բարեկամության ձեռքը»,–ասել է Էրդողանը՝ կոչ անելով Հայաստանին շուտափույթ ստորագրել Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ըստ Էրդողանի, «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը նոր դարաշրջան է բացել տարածաշրջանում, սակայն, որոշ ուժեր Արևմուտքում չեն ցանկանում դրա հետ հաշտվել»։
«Հայաստանի ժողովուրդը և նրա ղեկավարությունը պետք է անվտանգությունը որոնեն խաղաղության և համագործակցության մեջ, այլ ոչ թե տարածաշրջանից հազարավոր կիլոմետրեր այն կողմ։ Արևմտյան երկրների ուղարկած ոչ մի զենք ու զինամթերք չեն կարողանա ապահովել կայուն խաղաղության և անվտանգության իրավիճակ»,–ասել է Էրդողանը՝ չնշելով, թե որ երկրների մասին է խոսը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, իր հերթին, նոյեմբերի 20–ին հայտարարել է, թե Բաքուն ավելի քան 2 ամիս է, ինչ սպասում է ՀՀ պատասխանին խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկներին։ Ըստ նրա, պատճառն այն է, որ Երևանը ձգձգում է պատասխանը, քանի որ «վատ խորհուրդներ է ստանում, մասնավորապես, Ֆրանսիայից»։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has said that Armenia should work with Turkey and Azerbaijan to build peace instead of looking to the West for weapons and training, Iran Front Page reports
Erdogan told a press conference on Monday, November 20 after a lengthy cabinet meeting in Ankara that some Western powers have yet to realize that the Karabakh War has changed the Caucasus and the entire region.
“It is better for the Armenian people and rulers to seek security in peace and cooperation with their neighbors, not thousands of kilometers away,” he said
“No weapons and ammunition sent by Western countries can replace the peace that a permanent peace environment will provide,” Erdogan continued, urging Armenia to “accept the hand of peace extended by our Azerbaijani brothers.”
Earlier this month, Armenian deputy defense minister and chief of the general staff, Lieutenant-General Edvard Asryan, visited the US European Command HQ in Stuttgart, Germany. The visit was a “milestone” as the US and Armenia sought to “deliberately and incrementally develop our defense relationship,” EUCOM said in a statement afterward.