ՀՀ ԱԳՆ–ն պատասխանել է Ադրբեջանի՝ նոյեմբերի 21-ի հայտարարությանը, որով Բաքուն կոչ էր անում երկկողմ բանակցություններ անցկացնել սահմանին։ Հայկական կողմն առաջարկում է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել պետական սահմանին։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հիշեցրել է ԼՂ դեմ Ադրբեջանի սեպտեմբերի 19-ի հարձակման և ԼՂ ամբողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման մասին։
«Հայկական կողմը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով Հայաստանի քաղաքական կամքը՝ ջանքեր գործադրելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ, նոյեմբերի 21-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագրի իր՝ թվով 6-րդ խմբագրությունը։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչ Հայաստանն ադրբեջանական վերջին առաջարկները ստանալուց հետո դիտարկում էր դրանք և պատրաստակամ էր շարունակել պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները՝ չնայած ԼՂ-ում ծանր շրջափակման հետևանքով օրեցօր սրվող մարդասիրական ճգնաժամին, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնածավալ ռազմական հարձակում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց ԼՂ ամբողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման։
Հաջորդիվ, շարունակելով բացահայտ կերպով արհամարհել խաղաղության գործընթացին վերադառնալու հնարավորությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ջանքերը, ադրբեջանական կողմը չմասնակցեց նախ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում Գրանադայում, ապա Բրյուսելում երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպումներին, թեև այդ հնգակողմ և եռակողմ հանդիպումները նախապես համաձայնեցված էին:
Հայկական կողմը շարունակել է աշխատանքները համաձայնագրի տեքստի շուրջ և առավել արդյունավետ է համարել դրանք ներկայացնել Ադրբեջանին հենց ենթադրվող հանդիպումների ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելու և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու փորձերը կանխելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցողականորեն փոխանցել է համաձայնագրի վերաբերյալ իր դիտարկումները և, ինչպես բազմիցս նախկինում, ապացուցել է, որ պատրաստ է կրկին ներգրավվել բանակցություններում՝ որպես ուղենիշ ունենալով՝
-միմյանց տարածքային ամբողջականության՝ առանց երկիմաստությունների փոխադարձ ճանաչումը և հարգումը,
-համաձայն Ալմաթիի հռչակագրի և խորհրդային ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա հետագա սահմանազատման գործընթացի իրականացումը,
-պետությունների ինքնիշխանության ու իրավազորության լիակատար հարգման և հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։
Հայկական կողմը շարունակում է կարծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին և մարտահրավերներին՝ կա երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որը կարող է իրացվել երկուստեք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում: Հայկական կողմը շարունակում է դրսևորել այդ կամքը: Այդ կամքի արտահայտություններից է նաև այն, որ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին»,–ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

22 Ноябрь 2023 - 11:08 AMT
Армения, в ответ на предложение Азербайджана провести встречу на государственной границе для продолжения переговоров по мирному договору, предложила Азербайджану на государственной границе между двумя странами провести заседание комиссий по делимитации. МИД Армении распространил это заявление в ответ на заявление МИД Азербайджана от 21 ноября.
«Армянская сторона, еще раз подтвердив политическую волю Армении прилагать усилия для нормализации отношений с Азербайджаном и установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, 21 ноября передала азербайджанской стороне свою шестую редакцию соглашения о нормализации отношений.
Считаем целесообразным напомнить, что Армения, до получения последних азербайджанских предложений, рассматривала их и была готова продолжить переговоры по проекту соглашения. Несмотря, на обостряющийся день ото дня гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе из-за тяжелой блокады, 19 сентября Азербайджан осуществил широкомасштабное военное нападение на народ Нагорного Карабаха, которое привело к насильственному перемещению всего армянского населения Нагорного Карабаха.
Далее, продолжая открыто игнорировать возможность возвращения к мирному процессу и усилия международных партнеров в этом направлении, азербайджанская сторона не приняла участия во встречах на уровне глав государств сначала в Гранаде в рамках Европейского политического сообщества, а затем в Брюсселе, хотя эти пятисторонние и трехсторонние встречи были согласованы ранее», – говорится в заявлении.
Отмечается, что армянская сторона продолжила работу над текстом соглашения и сочла наиболее эффективным представить его Азербайджану именно в ходе предполагаемых встреч.
«Тем не менее, с целью предотвратить попытки завести переговорный процесс в тупик и достичь долгосрочного мира в нашем регионе, Республика Армения конструктивно передала свои наблюдения по соглашению и, как неоднократно это бывало и ранее, доказала, что готова вновь включиться в переговоры, имея в качестве ориентира:
Взаимное признание и уважение территориальной целостности друг друга без двусмысленностей;
Осуществление дальнейшего процесса демаркации в соответствии с Алма-Атинской декларацией и последними легитимными советскими картами;
Разблокирование инфраструктур региона на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции государств и принципов равенства и взаимности.
Армянская сторона продолжает считать, что, несмотря на все сложности и вызовы, существует реальная возможность установления мира между двумя странами, который может быть реализован при наличии политической воли с обеих сторон. Армянская сторона продолжает демонстрировать такую волю. Одним из проявлений этой воли является и то, что Армения предложила Азербайджану провести заседание делимитационной комиссии на государственной границе между двумя странами», – говорится в заявлении МИД Армении.