ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ որոշ արևմտյան երկրներ փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը Ղարաբաղի շուրջ, դուրս մղել այնտեղից ՌԴ–ին։ Այդ մասին նա ասել է «Ռոսիա–1» հեռուստաալիքի եթերում։
Ըստ նրա, Ռուսաստանի դեմ «բացեիբաց են պայքարում» տարածաշրջանում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մի 3,4,5 տարի առաջ այդ պայքարը դիվանագիտական դիմակների ներքո էր տարվում։ Հիմա արդեն դիմակները հանված են և բացեիբաց պայքար է գնում, բաց դեմքով»,–ասել է նա՝ պատասխանելով «արևմտյան քաղաքական գործիչների հայտարարությունները ռուս խաղաղապահներին, ռուս զինվորականներին տարածաշրջանից դուրս մղելու, ՌԴ և ՀՀ կապերը խզելու խնդրի մասին» հարցին։
«Իրոք, մի շարք երկրներ, նախկինի պես փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը Ղարաբաղի շուրջ, ինչն, ի դեպ, հանգեցրեց նրան, որ ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես հայտարարեց, որ մի շարք երկրներ արդեն չեն կարող հավակնել որևէ միջնորդի դերին, քանի որ միակողմնաի դիրքորոշում են որդեգրել։ Եվ, իհարկե, նման միակողմանի դիրքորոշում որդեգրելով, ինչ–որ բանի հավակնելը և անհնար է, և անտեղի»,–ասել է Պեսկովը։
Ըստ նրա, արևմտյան երկրները փորձում են դուրս մղել ՌԴ–ին Ղարաբաղից, բայց ոչ ոք չի կարող տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության նույնպիսի երաշխավոր լինել։
«Այն, որ փորձում են մեզ այնտեղից դուրս մղել, այո, մենք դա գիտենք։ Բայց մինչ օրս ոչ ոք ի վիճակի չէ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության երաշխավորի այդպիսի դեր ստանձնել Ռուսաստանից բացի։ Եվ Ռուսաստանը շարունակում է իր ջանքերը»,–ասել է Պեսկովը։

Некоторые западныестраны пытаются дестабилизировать ситуацию вокруг Карабаха и «с открытым забралом» ведут борьбу против России в регионе, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в эфире телеканала «Россия-1» в интервью программе «Москва. Кремль. Путин».
«Где-то, наверное, 3, 4, 5 лет тому назад подобная борьба велась с надетыми дипломатическими масками. Сейчас эти маски уже давно сброшены, и борьба ведется в лоб напрямую, с открытым забралом», – сказал представитель Кремля в беседе с журналистом Павлом Зарубиным, комментируя заявления со стороны западных политиков о «задаче изгнать российских миротворцев, российских военных из региона, порвать связи России и Армении», пишет ТАСС.
«Действительно, целый ряд стран по-прежнему пытаются дестабилизировать ситуацию вокруг Карабаха, что, кстати, привело к тому, что азербайджанская сторона официально заявила, что этот ряд стран уже вряд ли может претендовать на какую-то роль посредников, ибо они заняли однобокую позицию. И, конечно, заняв такую однобокую позицию, претендовать на что-то – это и невозможно, и неуместно», – заключил Песков.
По его словам, западные страны пытаются вытеснить РФ из Карабаха, но никто не сможет выступить таким же гарантом мира и стабильности в регионе.
«То, что пытаются нас оттуда вытеснить – да, мы это знаем. Но до сих пор никто не в состоянии играть такую роль гаранта, мира и стабильности в регионе, кроме России. И Россия продолжает свои усилия», – сказал представитель Кремля.