ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստան ժամանած Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության անդամներին ԵՄ փաստահավաք առաքելության անդամներին։
Փոխվարչապետը հանդիպման սկզբում ԵՄ գործընկերներին ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները և Կառավարության կողմից նախաձեռնված միջոցառումները, ինչպես նաև անդրադարձել տարածաշրջանային հնարավոր զարգացումների տարբեր սցենարների համատեքստում Հայաստանին սպասվող հավանական մարտահրավերներին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, այդ թվում՝ Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը: Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ամբողջական կիրարկումը ճանապարհային քարտեզով սահմանված
Ավելկի վաղ հայտարարվել էր, որ ԵՄ պատվիրակության այցի կապակցությամբ կազդարարվի Եվրոպական միության և ՀՀ միջև ներդրումների համակարգման հարթակի մեկնարկը։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял членов совместной делегации Европейской службы внешних действий, генеральных директоратов Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения, миграции и внутренним делам, исследованиям и инновациям, международному партнерству. Об этом сообщает пресс-служба офиса вице-премьера.
В начале встречи вице-премьер представил партнерам ЕС потребности вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и инициированные правительством мероприятия, а также коснулся возможных вызовов, с которыми столкнется Армения в контексте различных сценариев возможных региональных развитий.
Собеседники обсудили вопросы повестки отношений Армения-ЕС, в том числе ход реализации программ, реализуемых в рамках Экономического и инвестиционного плана. Двусторонне была подчеркнута необходимость полной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении-ЕС в установленные дорожной картой сроки.