ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը Հանրային հեռուստատեսությանը հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն հիմնավորված դժգոհություն ունի ՀԱՊԿ–ից։
Նա ասել է, որ Հայաստանն անդամակցել է ՀԱՊԿ–ին մեկ պատճառով՝ անվտանգության ապահովման համար, և Երևանն ուզում է հասկանալ՝ անդամությունը ՀԱՊԿ–ում երաշխավորելու է երկրի տարածքային ամբողջականությունը, թե ոչ։
«Երբ Հայաստանում անվտանգության հետ կապված խնդիրներ առաջացան, ՀԱՊԿ–ը չարձագանքեց։ Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ առաջիկայո՞ւմ էլ է այդպես լինելու։ Անդամությունը ՀԱՊԿ–ում երաշխավորելո՞ւ է երկրի տարածքային ամբողջականությունը, երկրի սահմանների անվտանգությունը, անվտանգային համակարգը»,–ասել է նա։
Ըստ Պապոյանի, ՀԱՊԿ–ը պետք է պատասխանի այդ հարցերին։
Պապոյանն անդրադարձել է նաև Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռնատարների համար առաջացած խնդիրներին։
Նրա կարծիքով ճիշտ չէ Հայաստանի պահվածքը ՀԱՊԿ շրջանակներում և տնտեսական բաղադրիչը կապել իրար։ Նա հավելել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ շրջանակներում որևէ խնդիր չունի։
«Մենք լավ ենք փոխգործակցում, ներմուծում և արտահանում ենք ապրանքներ, ՀՀ և մեր գործընկերների տնտեսությունը զարգանում է»,- ասել է պատգամավորը։

29 Ноябрь 2023 - 11:06 AMT
У Армении есть обоснованное недовольство в отношении ОДКБ, поскольку РА стала членом Организации по одной причине – обеспечение ее безопасности. Об этом заявил глава парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам РА Геворг Папоян в интервью Общественному телевидению.
«А когда у Армении возникли проблемы с безопасностью, ОДКБ каким-либо образом не отреагировал. Мы хотим понять: отныне так и будет? Членство в ОДКБ будет или не будет гарантировать территориальную целостность, безопасность границ нашей страны, систему безопасности?», – сказал чиновник.
Папоян подчеркнул, что партнеры Армении по ОДКБ должны дать ей ответ на этот вопрос.
В октябре премьер Армении Никол Пашинян в интервью The Wall Street Journal заявил, что агрессивные действия Азербайджана и бездействие ОДКБ привели Армению к решению диверсифицировать отношения в сфере безопасности.
Пашинян не принял участие в заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ 23 ноября в Минске. Официальные лица Армении также не участвовали в заседаниях, предшествующих сессии Совета ОДКБ, с участием министров иностранных дел и обороны и секретарей Совбеза стран ОДКБ. При этом руководство Армении заявляет о том, что сейчас вопрос выхода страны из ОДКБ не обсуждается.