Երևանի ավագանու կողմից ներկայացված նախագծով առաջարկվում է 2024 թվականի հունվարի 1-ից մայրաքաղաքի կենտրոնում ավտոկայանատեղում մեքենաները կայանելու համար վճարը սահմանել տարեկան 160,000 դրամ։
Կենտրոնից դուրս վճարը կկազմի 24,000 դրամ։
Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է մանրամասները։
Նա նշել է, որ Երևան համայքնում տեղական վճարների 2024 թվականի դրույքաչափերի առաջարկվող փոփոխություններով պայմանավորված՝ ավտոկայանատեղիների վճարների դրույքաչաափերը սահմանվելու են գոտիավորման սկզբունքով:
Առաջարկվում է Երևան քաղաքում սահմանել Ա և Բ գոտիներ:
«Ա գոտին ներառում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ, Ագաթանգեղոս, Խանջյան, Ալեք Մանուկյան, Չարենց, Կորյուն, Աբովյանի պուրակ, Իսահակյան, Մոսկովյան, Սարյան և Լեո փողոցների շրջանակը, ընդհանուր՝ մոտ 40 փողոց և պողոտա: Նշված հատվածներում ըստ առաջարկվող տարբերակի, նախատեսվում է կիրառել հետևյալ դրույքաչափերը.
Ա գոտի՝
Յուրաքանչյուր 1 ժամվա համար ՝ 300 դրամ
Յուրաքանչյուր 1 օրվա համար՝ 2000 դրամ
Մեկ շաբաթվա համար՝ 5000 դրամ
Մեկ ամսվա համար՝ 18000 դրամ
Մեկ տարվա համար՝ 160 000 դրամ
Բ գոտի՝
Յուրաքանչյուր 1 ժամվա համար ՝ 200 դրամ
Յուրաքանչյուր 1 օրվա համար 1000 դրամ
Մեկ շաբաթվա համար՝ 2000 դրամ
Մեկ ամսվա համար՝ 4000 դրամ
Մեկ տարվա համար՝ 24000 դրամ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ նախաձեռնության հիմքում առաջնահերթ՝ մայրաքաղաքի փոքր կենտրոնն էականանորեն բեռնաթափելն է, այլ ոչ համայնքային բյուջեի եկամուտներն այս կերպ ավելացնելը:
Խոսնակը հավելել է նաև, որ սա տրանսպորտային բարեփոխումների համատեքստում համայնքի կողմից իրականացվող շարունական քայլերից մեկն է, որն ունենալու է նաև այլ բաղադրիչներ:
Մասնավորապես՝ հաջորդիվ փոքր կենտրոնում ավելանալու են հասարակական տրանսպորտի համար առանձնացված երթևեկելի գոտիները: Այլ կերպ ասած՝ առաջարկվող փոփոխությունների ամբողջ տրամաբանությունը հասարակական տրանսպորտի համար առաջնահերթություն սահմանելն է:

В Ереване будут установлены новые тарифы на парковку на основе принципа зонирования территории столицы. Об этом сообщил пресс-секретарь столичной мэрии Айк Костанян. Он представил предлагаемые изменения тарифов в зонах А и Б, согласно которым парковка в малом центре города подорожает до 160,000 драмов (около $400) в год.
Зона Аохватывает малый центр города, всего около 40 улиц и проспектов. Там планируется применять следующие ставки: 300 драмов – за 1 час, 2000 драмов – за 1 день, 5000 драмов – за 1 неделю, 18,000 драмов – за 1 месяц, 160,000 – за 1 год.
Зона Б охватывает территории общины Центр (за исключением зоны А) и общины Арабкир (где есть «красные линии»): 200 драмов – за 1 час, 1000 драмов – за 1 день, 2000 драмов – за 1 неделю, 4000 драмов – за 1 месяц, 24,000 – за 1 год.
«В основе инициативы заложена приоритетная цель – существенно разгрузить малый центр, а не увеличить доходы общины. Причем, это один из последовательных шагов в контексте реализуемых общиной транспортных реформ», – отметил Костанян.
В числе следующих шагов он назвал увеличение выделенныхполос на дорогахдля общественного транспорта.