ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շփումներ դեռևս նախատեսված չեն, սակայն, նրանք հնարավորություն կունենան խոսելու դեկտեմբերի վերջում Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ ֆորմալ հանդիպմանը։
«Այս պահի դրությամբ նման պլաններ չկան»,–ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պեսկովը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի վերջում Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ավանդական նախատոնական հանդիպումը, որը, սակայն, զուտ տոնական չի լինի։
«Դա կլինի աշխատանքային միջոցառում իր օրակարգով։ Եվ, եթե Փաշինյանը մասնակցի, իսկ նրան սպասում են, ինչպես և բոլորին, ապա դա խոսելու հիանալի հնարավորություն կլինի։ Եթե երկրների ղեկավարներն անհրաժեշտ չեն համարի դա ավելի շուտ անել։ Դա կլինի նրանց որոշումն այդ դեպքում»,–ասել է Պեսկովը։
Հոկտեմբերի 26–ին Փաշինյանը չի մասնակցել Բիշքեկում տեղի ունեցած ԵԱՏՄ և ԱՊՀ միջկառավարական խորհրդի նիստերին, իսկ հոկտեմբերի 13–ին՝ նույնպես Ղրղզստանի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած ԱՊՀ գագաթնաժողովին։

29 Ноябрь 2023 - 15:02 AMT
Контакты президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна пока не запланированы, но у них будет возможность поговорить на неформальной встрече лидеров СНГ в конце декабря. Об этом заявил представитель Кремля Дмитрий Песков.
«В настоящий момент нет», – сказал чиновник в ответ на вопрос, есть ли в планах телефонный разговор Путина и Пашиняна, пишет РИА Новости.
При этом он напомнил, что в конце декабря в Санкт-Петербурге состоится традиционное предновогоднее мероприятие — неформальная встреча лидеров СНГ. Тем не менее этот саммит не будет чисто праздничным, отметил Песков.
«Это будет рабочее мероприятие с рабочей повесткой дня. И в случае, если господин Пашинян туда приедет, – а его ждут так же, как и всех, – то будет прекрасная возможность говорить. Если главы государств не посчитают необходимым сделать это ранее. Это будет их решение в таком случае», – резюмировал пресс-секретарь российского лидера.
Ранее состоялся саммит ОДКБ в Минске, но Пашинян заранее сообщил, что не сможет принять в нем участие. 26 октября Пашинян не поехал на межправсоветы ЕАЭС и СНГ в Бишкек. А 13 октября политик отказался от участия в саммите СНГ, который также прошел в столице Киргизии.