Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սկոպյեում, ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։ Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերած ոչ կառուցողական կեցվածքին, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանն ու առկա հումանիտար խնդիրներին՝ ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ առաջարկները՝ հայտնի սկզբունքներին համապատասխան, և վերջիններիս Ադրբեջանի հստակ հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ գրանցել էական առաջընթաց։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ծրագրերի, որոնց համատեքստում Միրզոյանը վկայակոչել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ընդգծելով նաև տարածաշրջանի կայունության համար դրա իրականացման արդյունքում ակնկալվող առավելությունները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգին։ Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցության ու դրա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով Հյուսիսային Մակեդոնիայում է` մասնակցելու է ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 30-րդ նիստին։ Այցը կտևի մինչև դեկտեմբերի 1–ը։ Այցի ընթացքում նախատեսվում են նաև երկկողմ հանդիպումներ:

On November 29, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with U.S. Secretary of State Antony Blinken. The meeting was held in Skopje on the sidelines of the OSCE Ministerial Council.
Security and stability issues in the South Caucasus were discussed. The latest developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations were touched upon. Ararat Mirzoyan underlined that despite the non-constructive attitude shown by Azerbaijan, the ethnic cleansing carried out in Nagorno-Karabakh and the existing humanitarian problems, the Republic of Armenia sent to Azerbaijan the proposals regarding the draft peace agreement in line with the well-known principles, and in case of the clear commitment by Azerbaijan, it will be possible to achieve significant progress in this direction.
The sides touched upon the regional programs, in the context of which Minister Mirzoyan recalled the "Crossroads of Peace'' project developed by the Government of Armenia, emphasizing the advantages anticipated from its implementation for the stability of the region.
During the meeting, the two also touched upon the Armenia-US bilateral agenda. Views were exchanged on existing cooperation on bilateral and multilateral platforms and prospects for its enrichment.
Blinken on Monday, November 27 spoke to Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan. They discussed U.S. support for efforts to reach a durable and dignified peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
“The Secretary reaffirmed the United States’ ongoing support for Armenia’s sovereignty and territorial integrity, and outlined efforts to increase bilateral cooperation with Armenia as we work to support its vision for a prosperous and democratic future,” Department spokesman Matthew Miller said.