Եվրախորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն ընդունել է Անվտանգության և պաշտպանության միասնական քաղաքականության իրականացման և ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության իրականացման տարեկան զեկույցները։
Դրանք դատապարտում են Ադրբեջանի ագրեսիայի քաղաքականությունը, նախապես ծրագրված ռազմական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Անվտանգության և պաշտպանության միասնական քաղաքականության իրականացման տարեկան զեկույցում նշված է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացված հարձակումը չի կարող անհետևանք մնալ, և կոչ է արվում ԵՄ-ին պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանական իշխանությունների դեմ, որոնք պատասխանատու են հրադադարի բազմաթիվ խախտումների համար, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Ինչպես նաև կոչ է արվում կասեցնել էներգետիկայի վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը, և հաշվի առնելով վերջին իրադարձություններն ու Ադրբեջանում մարդու իրավունքների դրամատիկ իրավիճակը դադարեցնել նոր գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն Ադրբեջանի հետ։
«Ադրբեջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների ցանկացած խորացում պետք է պայմանավորվի նրանով, որ երկիրը էական առաջընթաց գրանցի մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության և հիմնարար ազատությունների, ներառյալ՝ էթնիկ փոքրամասնությունների պաշտպանության հարցում», – ասված է զեկույցում։
Զեկույցը ողջունում է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության ստեղծումը, որի նպատակն է նպաստել տարածաշրջանում անվտանգության բարձրացմանը, կոչ է անում Եվրոպական Խորհրդին ավելացնել առաքելության կազմում տեղակայված փորձագետների թիվը, ավելացնել առաքելության կարողությունները և աշխարհագրական շրջանակը, ինչպես նաև երկարացնել դրա տեղակայման ժամկետը ևս հինգ տարով: Ինչպես նաև Ադրբեջանին կոչ է արվում թույլ տալ նույն առաքելության տեղակայումն իր տարածքում և Լեռնային Ղարաբաղում։ Զեկույցում անդրադարձ կա նաև Հայաստանի անվտանգության, անկախության ու ինքնիշխանության պաշտպանության հարցում ԵՄ-ի աջակցության մասին։ Զեկույցը կոչ է անում «նպաստել պաշտպանության ոլորտում կողմերի միջև առավել համապարփակ և ընդլայնված համագործակցությանը»։
Եվրոպական Խորհրդին կոչ է արվում պատրաստ լինել նպատակային և անհատական պատժամիջոցներ կիրառել ագրեսիայի հեղինակների դեմ, բայց չսահմանափակվել նախագահ Ալիևի քաղաքական և ռազմական շրջապատով, և դադարեցնել նավթի և գազի ներմուծումը Ադրբեջանից՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի կողմից ցանկացած ռազմական ագրեսիայի դեպքում։
ԵԽ ընդունած ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության իրականացման տարեկան զեկույցն իր հերթին դատապարտում է Ադրբեջանի նախապես ծրագրված և չարդարացված հարձակումը ԼՂ հայության դեմ և պահանջում պաշտպանել հայկական մշակութային, պատմական և կրոնական ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի չափանիշներին և Ադրբեջանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։ Զեկույցն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղ բանակցություններին, որոնք լրջորեն խոչընդոտվել են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ վերջին ռազմական գործողության և դե-ֆակտո էթնիկ զտումների պատճառով։
Զեկույցը վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարությանը և լիակատար հարգանքը երկրի ինքնիշխանության, ժողովրդավարության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Գովաբանում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այն հայտարարության համար, որ Հայաստանը չի ներքաշվի Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի մեջ, և նրա վերջին կոչերը՝ վերսկսելու խաղաղ բանակցությունները Ադրբեջանի հետ ամենաբարձր մակարդակով։ Զեկույցը նաև ողջունում է Հայաստանի որոշումը՝ վավերացնել Հռոմի կանոնադրությունը։

30 Ноябрь 2023 - 11:33 AMT
Комитет по международным отношениям Европейского парламента принял ежегодные доклады о реализации общей политики безопасности и обороны и реализации общей внешней политики и политики безопасности.
В докладах осуждается агрессивная политика Азербайджана и заранее спланированное военное нападение на Нагорный Карабах, пишет «Арменпресс».
В годовом докладе о реализации общей политики безопасности и обороны говорится, что осуществленное Азербайджаном нападение не может остаться без последствий, а также содержится призыв к ЕС ввести санкции против властей Азербайджана, которые несут ответственность за многочисленные нарушения режима прекращения огня. В документе также призывается приостановить действие меморандума о взаимопонимании по энергетике и, учитывая последние развития и драматическую ситуацию с правами человека в Азербайджане, прекратить переговоры по новому соглашению о партнерстве с Азербайджаном.
«Любое углубление отношений ЕС с Азербайджаном должно быть обусловлено достижением страной значительного прогресса в защите прав человека, верховенства закона, демократии и основных свобод, включая защиту этнических меньшинств», – говорится в докладе.
В докладе приветствуется создание гражданской миссии Евросоюза в Армении, целью которой является содействие укреплению безопасности в регионе, а также содержится призыв к Европейскому совету увеличить число экспертов в составе миссии, расширить возможности и географический охват миссии, а также продлить период его развертывания еще на пять лет. Также есть призыв к Азербайджану разрешить размещение такой же миссии на своей территории и в Нагорном Карабахе. В докладе также упоминается поддержка ЕС в защите безопасности, независимости и суверенитета Армении. В докладе содержится призыв к «содействию более всестороннему и расширенному оборонному сотрудничеству между сторонами».
В документе содержится призыв к Европейскому совету быть готовым применить целевые и индивидуальные санкции против виновников агрессии, но не ограничиваясь политическим и военным окружением президента Алиева, а также прекратить импорт нефти и газа из Азербайджана в случае какой-либо военной агрессия Азербайджана против территориальной целостности Армении.
Ежегодный доклад о реализации общей внешней политики и политики безопасности, принятый Советом министров, осуждает заранее спланированное и неоправданное нападение Азербайджана на армян Нагорного Карабаха и требует защиты армянского культурного, исторического и религиозного наследия в Нагорном Карабахе в соответствии со стандартами ЮНЕСКО и международными обязательствами Азербайджана. В докладе поддерживается продолжающиеся мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном, которым серьезно помешали недавняя военная операция против Нагорного Карабаха и де-факто этнические чистки.
В докладе подтверждается поддержка демократически избранного правительства Армении и полное уважение суверенитета, демократии и территориальной целостности страны. Выражается признательность премьер-министру Армении Николу Пашиняну за его заявление о том, что Армения не будет втянута в новую войну с Азербайджаном, а также за его недавние призывы возобновить мирные переговоры с Азербайджаном на самом высоком уровне. В докладе также приветствуется решение Армении ратифицировать Римский статут.