Ամերիկացի տնտեսագետ և հրապարակախոս, պրոֆեսոր Նասիմ Թալեբը Երևանում կայացած ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ցնցված է Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններից և ափսոսում է, որ Արարատը Թուրքիայում է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այսօր շատ տխուր է իրավիճակը, քանի որ գիտեմ՝ ծովից ծով Հայաստան կար, Տիգրան Մեծի ժամանակ այն մինչև Միջերկրական ծով էր հասնում»- ասել է Թալեբը։
Նա նշել է, որ Հայաստանն իր պատմության ամբողջ ընթացքում բախվել է տարածքային կրճատումների, վերջին շրջանում նույնպես: Նա հավելել է, որ վերջին իրադարձությունները ցնցող են, և այս հարցում որոշակի լուծում կարող է լինել շատ ուժեղ հայկական սփյուռքի ներուժի օգտագործումը։
«Ցավալի է, որ Արարատը գտնվում է Թուրքիայի տարածքում։ Հայկական մշակույթը լայն տարածում ունի, հասնում է Երուսաղեմ, հիմա տեսնում ենք, որ Երուսաղեմում նույնպես տարածքային կրճատումներ են լինում»,- ասել է Թալեբը։
Նա միաժամանակ պարզաբանել է, որ այս ամենը որպես մասնագետ չի ասում, քանի որ իր մասնագիտացումը ռիսկերն ու անորոշությունն են։
Պրոֆեսորը նաև ծանր երևույթ է համարում այն, որ աշխարհն ականատես է եղել էթնիկ զտումների (Արցախում): Լուծումը նա տեսնում է այս մասին աշխարհով մեկ անընդհատ ձայն բարձրացնելու մեջ։
Ինչ վերաբերում է գիտության և բիզնեսի սինթեզին, ապա Թալեբը կարծում է, որ դա հնարավոր և առաջադեմ ուղղություն է:
Նա բացատրել է, որ երբեմն գիտությունը դիտվում է որպես իրականությունից կտրված, վերացական երևույթ, սակայն, այնուամենայնիվ, դա այդպես չէ, քանի որ մենք ապրում ենք ֆիզիկական աշխարհում և պետք է կենտրոնանանք գործնական կիրառություն ունեցող գիտելիքների վրա:
Թալեբն այս հարցում կարևորում է նաև հասարակության լայն շերտերին կրթությամբ ապահովելը, որակյալ դպրոցներ ու քոլեջներ ունենալը։
Նա բացատրել է, որ երբեմն գիտությունը դիտվում է որպես իրականությունից կտրված, վերացական երևույթ: Այնուամենայնիվ, դա այդպես չէ, քանի որ մենք ապրում ենք ֆիզիկական աշխարհում և պետք է կենտրոնանանք գործնական կիրառություն ունեցող գիտելիքների վրա:
«Գիտության և գործարարության օրեր» համաժողովն անցնում է դեկտեմբերի 1-2–ին Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում։ Տոմսը նախատեսված է 2 օրվա մասնակցության համար։ Տոմսերի արժեքը 10,000-500,000 դրամ է:

Financial guru, professor Nassim Taleb is shocked by the latest events taking place around Armenia and regrets that Mount Ararat – which is regarded by Armenians as an important symbol – is on Turkish territory.
Taleb told a press conference in Yerevan that Armenia has a sad history, as the country has been losing territory since the time of Tigranes the Great, when it reached the Mediterranean Sea.
According to him, throughout its history, including in our days, Armenia has been losing land and territories. A definite way out of the situation would be the realization of the nation’s potential and the contribution of a very strong Armenian diaspora.
“It’s a pity that Ararat is in Turkey today,” the professor said, emphasizing the fact that Armenian culture is widespread, reaching as far as Jerusalem, which is also experiencing a crisis today.
Weighing in on the synthesis of science and business, Taleb considers this a possible and advanced direction, Sputnik Armenia reports.
He explained that sometimes science is seen as something abstract, divorced from reality. However, he said, that’s not true: “we live in the real world, where theoretical knowledge must be applied in practice.”
Taleb is currently in Armenia to participate in the conference Science and Business Days 2023 on December 1-2. The purpose of the conference, initiated by the Ministry of Economy, is to make business in Armenia more knowledge-intensive, the economy more innovative, more competitive. In addition to Taleb, scientists from Harvard, Cambridge and other universities will also attend the forum.