Ֆրասիան Հայաստան է առաքել 24 միավոր Bastion զրահամեքենա։ Այդ մասին ասվում է այդ երկրի Սենատի կայքում հրապարակված 2024 թվականի պաշտպանական բյուջեի նախագծում։
Նշվում է, որ ավելի ուշ հայկական կողմին պետք է տրամադրվի ևս 26 այդպիսի զրահամեքենա, որոնք արտադրական փուլում են։
Ֆրանսիայի Սենատի կոմիտեն կոչ է արել երկրի իշխանություններին քննարկել Հայաստանին Caesar հաուբիցներ մատակարարման հարցը։ Նշվել է, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները սկսել են պաշտպանական զենք տրամադրել Հայաստանին, սակայն, ըստ Սենատի կոմիտեի գնահատման, այդ տարբերությունը պաշտպանական և հարձակողական զենքի միջև իրականում այնքան էլ արդյունավետ չէ, ինչպես ցույց տվեց պատերազմն Ուկրաինայում։ Սենատորները կոչ են արել «չկրկնել նույն սխալները՝ ձգձգելով տեխնիկայի առաքումը, որն անհրաժեշտ էր հենց սկզբից»։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ու Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Սեբաստիան Լըկորնյուն հոկտեմբերի 23-ին երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթեր են ստորագրել։ Ֆրանսիան Հայաստան կուղարկի ռազմական խորհրդական և հատուկ ստորաբաժանումներ կպատրաստի ՀՀ ԶՈւ-ի համար։ Ստորագրվել է երեք GM200 ռադար ձեռք բերելու պայմանագիր և հակաօդային պաշտպանության ոլորտում «Միստրալ» հրթիռներ ձեռք բերելու հուշագիր։

France has supplied Armenia with 24 Bastion armored personnel carriers, and another 26 to be shipped to Armenia are under production, a report published on the French Senate reveals, according to Sputnik Armenia.
The document says that Yerevan recently placed an order for three GM200 3D air surveillance radars developed by Thales, and negotiations are also underway on the supply of MISTRAL 3 anti-aircraft missile systems to the country.
Earlier, photographs of French armored vehicles heading through Georgian territory to Armenia surfaced on social networks and Telegram channels.
The Armenian Ministry of Defense has yet to comment on reports of the supply of French armored vehicles.
Back in October 2023, the Ministers of Defense of Armenia and France signed agreements on the supply of weapons to Armenia.