ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ նիստին: Այդ մասին հայտնել է նրա մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը։
«Ի պատասխան ձեր կողմից պարբերաբար տրվող ճշգրտող հարցերի՝ տեղեկացնում եմ, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցի 2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Մոսկվայում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին եւ 16-րդ լիագումար նիստին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նիստերին չի մասնակցի նաև ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը:
Մոսկվա չմեկնելը Սիմոնյանը գրավոր հաստատել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին ուղղված պաշտոնական նամակով:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս չի մասնակցել ՀԱՊԿ նիստին։ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահին տեղեկացրել էր, որ չի կարողանա մասնակցել դրան և հույս էր հայտնել, որ ՀԱՊԿ գործընկերներն ըմբռնումով կմոտենան որոշմանը:

5 Декабрь 2023 - 11:22 AMT
Председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян 5 декабря в официальном письме подтвердил, что не будет участвовать в заседании ОДКБ. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
«Спикер НС РА Ален Симонян не примет участия в выездном заседании Парламентской ассамблеи ОДКБ и 16-ом пленарном заседании, которые пройдут в Москве 19 декабря 2023 года. В заседаниях не примет участие и делегация НС РА. Отказ от поездки в Москву председатель НС РА Ален Симонян сегодня письменно подтвердил официальным письмом на имя председателя Государственной Думы Федерального Собрания РФ Вячеслава Володина», – говорится в сообщении НС.
Премьер-министр Армении, министр иностранных дел, министр обороны и секретарь Совета безопасности ранее не участвовали в мероприятиях, организованных в рамках ОДКБ.