ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն Ադրբեջանի իր պաշտոնակից Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների մեկնարկին հայտարարել է, որ «3+3» ձևաչափը գնալով ավելի հեռանկարային է դառնում։
«Արդեն շոշափելի է դառնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի «3+3» նախաձեռնությունը՝ 3 հարավկովկասյան երկիր և նրանց 3 հարևանը։ Սա ևս հեռանկարային ձևաչափ է։ Ուրախ կլինեմ լսել այդ ուղղությամբ հետագա քայլերի վերաբերյալ ձեր գնահատականները»,–ասել է Լավրովը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Հարավային Կովկասում «3+3» ձևաչափով համագործակցության նախաձեռնությամբ 2020–ին հանդես են եկել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարները։ Ավելի ուշ հարթակը կոչվեց «3+3»։ ՌԴ–ն և Իրանը ողջունել են դրա ստեղծումը, Վրաստանը հրաժարվել է մասնակցել։ ՀՀ–ն դեմ չի արտահայտվել և մասնակցել է հանդիպումներին։ Առաջին նիստը տեղի է ունեցել 2021–ի դեկտեմբերի 10–ին Մոսկվայում, երկրորդը՝ 2023–ին Իրանում։

5 Декабрь 2023 - 14:28 AMT
Региональная платформа «3+3» уже «обретает плоть» и становится все более перспективной, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, открывая переговоры с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
«Уже обретает плоть инициатива «3+3» (президента Азербайджана) Ильхама Гейдаровича Алиева о формировании так называемой региональной платформы «3+3» – три южнокавказских страны и три их соседа. Это тоже перспективный формат. Буду рад услышать ваши оценки о дальнейших шагах на этом направлении», – сказал Лавров, обратившись к Байрамову, пишет ТАСС.
С инициативой шестистороннего формата сотрудничества по Южному Кавказу выступили в конце 2020 года лидеры Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган, позднее он получил название «3+3». Россия и Иран приветствовали эту идею, Армения также присоединилась к участию в формате. Грузия заявила, что не планирует участвовать в инициативе. 10 декабря 2021 года в Москве прошло первое заседание консультативной региональной платформы на уровне заместителей министров иностранных дел пяти стран.