ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ջեյհուն Բայրամովը Մոսկվայում հանդիպմանը հաստատել են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը։
«Տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ բանավեճի ընթացքում հաստատվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը՝ 2020–2022թթ․ եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա»,–ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվել է, որ կողմերն անդրադարձել են «երկկողմ կապերի ակտուալ հարցերին»։
«Քննարկվել են ՌԴ և Ադրբեջանի միջև 2022–ի փետրվարի 22–ին կնքված Դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթների իրականացմանն ուղղված հետագա համատեղ քայլերը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ կողմերը կարծիքներ են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում ընթացող Կասպյան երկրների ԱԳՆԽ շրջանակում։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովn Ադրբեջանի իր պաշտոնակից Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների մեկնարկին հայտարարել է, որ «3+3» ձևաչափը գնալով ավելի հեռանկարային է դառնում։

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров и глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов подтвердили на встрече необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Баку и Ереваном. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
«В контексте дискуссии по региональной проблематике подтверждена необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 годов», – говорится в сообщении.
В ведомстве отметили, что стороны также затронули «актуальные вопросы двусторонних связей». «Обсуждены дальнейшие совместные шаги по реализации положений Декларации о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой от 22 февраля 2022 года», – добавили в министерстве.
Встреча состоялась на полях Совета министров иностранных дел (СМИД) прикаспийских государств в Москве.