Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին ֆեյսբուքյան իր էջում, դիմելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, հորդորել է նրան որքան հնարավոր է հեռու փախչել Ռուսաստանից, «փրկել իրեն և հայկական պետականությունը»։
Սաակաշվիլին խոսում է ՌԴ կողմից գրեթե ամբողջ հայկական գյուղարտադրանքի և հայկական կոնյակի ներմուծման արգելքի մասին, թեև նման որոշման մասին հայտնի չէ, որոշ խնդիրներ են եղել Վերին Լարսի անցակետում։
«Ես ուզում եմ մեկ անգամ ևս կրկնել Հայաստանի վարչապետի համար։ Հարգելի Նիկոլ՝ փախիր, փախիր արագ, առանց հետ նայելու՝ ՀԱՊԿ-ից, ԵվրԱզԷՍ-ից, վազիր դեպի Եվրամիություն, ՆԱՏՕ, դեպի նոր տարածաշրջանային միություններ։
Բայց կարևորը հեռու փախիր Ռուսաստանից, փրկի՛ր քեզ և հայոց պետականությունը։ Պուտինը բուլդոգի է նման. նա կծում է ու բաց չի թողնում, քանի դեռ ատամները չի սեղմել։ Խուսափեք դրանից՝ ողջ մնալու համար: Վստահ եմ՝ դեռ ուշ չէ: Բավական է հապաղել ու տատանվել: Ուշացումը մահվան է հավասարազոր», – գրել է Սաակաշվիլին:
ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է Հայաստանից բուսական սննդամթերքում «հաճախակի դարձած խախտումների» մասին։ Խոսքը մասնավորապես Հայաստանից ՌԴ արտահանվող ծաղկի և պտուղ-բանջարեղենի մեջ հայտնաբերված կարանտինային վնասակար օրգանիզմների մասին է՝ 2023–ին 72 այդպիսի դեպք է գրանցվել։ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, անդրադառնալով «Ռոսսելխոզնադզորի» հայտարարությանը, տեղեկացրել է, որ ռուս գործընկերների հետ քննարկում են նախաձեռնել։

Former President of Georgia Mikheil Saakashvili has urged Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to run away from Russia in order to save himself and the Armenian statehood.
In a Facebook post published on Tuesday, December 5, Saakashvili said the Russia’s “ban” on the import of Armenian brandy and agricultural produce should turn on all the red lights for Pashinyan.
“[Russian President Vladimir] Putin has not unliked Armenian cognac, but Pashinyan himself, and the embargo is another step in squeezing him out of power,” Saakashvili noted.
“I want to repeat again for the Prime Minister of Armenia. Dear Nikol, run, run faster, run without looking back from the CSTO, from the Eurasian Union, run to the European Union, NATO, to new regional unions. But most importantly, run away from Russia, save yourself and the Armenian statehood! Putin is like a bulldog. He bites and doesn't let go until he clenches his teeth. Break away from this bite to survive.|
Back in October, Saakashvili published an open letter to Pashinyan, warning of threats from Putin.
Noting that Pashinyan has little time, the former Georgian leader said: “As difficult as it may be for you, the latest events around Armenia give our region a new chance. After some time, we can live like three Baltic countries – with open borders, create a whole system of logistics, financial, energy hubs, using the advantages of each of our three. But for this you must hurry and throw away any hesitation, go all-in. Demand the immediate withdrawal of the Russian military base, withdraw from the CIS, CSTO, customs union and submit an application to the European Union and NATO.”