ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հայտարարությունը՝ որպես փոխվստահության ձևավորման կարևոր քայլ ձերբակալվածներին ազատ արձակելու մասին, հայտարարել է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կողմերն աշխատում են վերջնականացնել խաղաղության համաձայնությունը և կարգավորել հարաբերությունները, ինչին ԱՄՆ-ն շարունակում է հավատարմորեն աջակցել»,- հայտարարել է Պետդեպի խոսնակը։
ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նոյեմբերի 30–ին հայտնել էր, որ Բաքվում պաշտոնապես 55 հայ է պահվում, այդ թվում 6 քաղաքացիական գերի, 41 ռազմագերի և 8 նախկին բարձրաստիճան քաղաքական գործիչ, որոնք համարվում են քաղբանտարկյալներ։

The United States welcomes the announcement by Armenia and Azerbaijan of the release of two Azerbaijani and thirty-two Armenian detainees, the Department of State said in a statement on Thursday, December 7.
“This commitment represents an important confidence building measure as the sides work to finalize a peace agreement and normalize relations,” the statement reads.
“We commend Azerbaijani President [Ilham] Aliyev and Armenian Prime Minister [Nikol] Pashinyan for their joint efforts to lay the groundwork for a more peaceful and prosperous future for the people of the South Caucasus.”
The Department of State said the United States will continue to strongly support efforts to reach a durable and dignified peace.