ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ռուսական կողմը դրական է գնահատում Ադրբեջանի և Հայաստանի «համատեղ հայտարարությունը հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին»։
«Մոսկվայում գոհունակությամբ են ընդունել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի համատեղ հայտարարությունը, որը հաստատում է հարաբերությունները կարգավորելու և երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու փոխադարձ մտադրությունը», – ասել է Զախարովան, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է հետագայում ևս ամեն կերպ աջակցելու տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սահմանազատմանը, խաղաղության պայմանագրի կնքմանը և քաղաքացիական հասարակության գծով շփումներին։
«Ողջունում ենք Բաքվի և Երևանի պայմանավորվածությունները հայ և ադրբեջանցի զինծառայողներին ազատելու վերաբերյալ»,–ասել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ ռուսական կողմը հետևողականորեն առաջ է մղել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով ձերբակալվածների փոխանակման գաղափարը։

8 Декабрь 2023 - 14:41 AMT
Российская сторона позитивно оценивает совместное заявление Азербайджана и Армении о намерении нормализовать отношения и заключить мирный договор. Об этом говорится в комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
«В Москве с удовлетворением восприняли Совместное заявление Администрации президента Азербайджанской Республики и Аппарата премьер-министра Республики Армения с подтверждением обоюдного намерения нормализовать отношения и заключить мирный договор между двумя странами», – указала дипломат.
Захарова отметила, что Москва готова и далее оказывать всяческое содействие в разблокировании транспортных коммуникаций, делимитации границы, заключении мирного договора и контактах по линии гражданского общества. «Приветствуем договоренность между Баку и Ереваном об освобождении армянских и азербайджанских военнослужащих», – добавила Захарова.
Официальный представитель МИД РФ напомнила, что Россия последовательно продвигала идею обмена задержанными лицами по принципу «всех на всех». «Это способствует взаимному укреплению доверия и открывает новые возможности в продвижении процесса армяно-азербайджанской нормализации в русле комплексных трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении 2020-2022 года», – пояснила Захарова.