ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում ասել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև քննարկվող խաղաղության պայմանագրում եղել է կետ Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անկախության մասին, բայց այն հանվել է պայմանագրից։
Ըստ նրա տեղեկությունների` խաղաղության պայմանագրի գործընթացը բավական առաջ է գնացել և մոտ է ստորագրման, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ընդհանրապես Արցախի մասին խոսք չկա, և եթե այսօրվա բովանդակությամբ է ստորագրվում այդ պայմանագիրը, դրանով մենք փակում ենք Արցախի էջն առհասարակ»,– ասել է նա։
Օսկանյանը պատահական չի համարում Ադրբեջանի նախագահի վերջերս արած հայտարարությունը, թե հայերը պետք է մոռանան Արցախի մասին:
Օսկանյանը հիշեցրել է, որ Արցախը երբեք անկախ Ադրբեջանի կազմում չի եղել, նույնիսկ սովետական շրջանում ունեցել է ինքնավար կարգավիճակ, իսկ վերջին 30 տարին եղել է փաստացի անկախ քաղաքական միավոր:
«Խնդիրը նրանում է, որ ՀՀ իշխանությունները գնում են դրան, և այս փաստաթղթի ստորագրումը այս բովանդակությամբ մոռացության է տանում Արցախը: Իսկ Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ այս պայմանագիրը նրանք ստորագրում են ոչ թե Հայաստանի հետ, հայ ժողովրդի հետ, այլ ընդամենը Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարության հետ»,–ասել է Օսկանյանը։
Նախկին արտգործնախարարը կարծում է, որ Արցախի ժողովրդի վերադարձի հարցն իրենց տներ պետք է խաղաղության պայմանագրի մաս կազմի։
ԱԳ նախկին նախարարի խոսքով՝ այսօր իշխանությունները ունեն այդ վերջին հնարավորությունը՝ Արցախի հարցը ներառեն այս պայմանագրի մեջ:
Օսկանյանը ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս առաջարկել է աշխատել իշխանությունների հետ այդ հարցն օրակարգ բերելու համար՝ նշելով, որ պարզապես կամք և ցանկություն է պետք, այլ ոչ թե իշխանությունը պահելու նեղ հաշվարկներ:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որ Հայաստանը համաձայնվի, որ երկու կողմերի ազգային փոքրամասնությունների համար խաղաղության պայմանագրում լինեն նույն ձևակերպումներըկամ այդ հարցը պետք է ընդհանրապես հանվի պայմանագրից։

A clause on Nagorno-Karabakh (Artsakh) has been removed from a draft peace treaty between Armenia and Azerbaijan, former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian said in a video message posted on Sunday, December 10.
According to Oskanian, the so-called “peace treaty” is on the negotiating table, and it is close to signing. In all likelihood, it will be signed in the near future, he said.
“In this document in the past there was a clause that spoke about the rights and security of the people of Artsakh. This clause has been removed today,” Oskanian noted.
And if, according to him, an agreement of such content is signed, then “the page of Nagorno-Karabakh will be turned.” Oskanian believes it is not incidental that the President of Azerbaijan said that Armenians should forget about Nagorno-Karabakh.
“But this is impossible, the Armenian people can never do this. This would mean forgetting our history, our past, all our cultural heritage,” Oskanian added.
Karabakh is an Armenian land that has never been part of independent Azerbaijan. In Soviet Azerbaijan, Nagorno-Karabakh had autonomy, and in the last 30 years it was actually an independent political entity.
According to the former head of the Armenian Foreign Ministry, it is possible to return the item to the agenda now it Armenian authorities have such a desire and will.
“The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan will continue their discussions regarding the implementation of more confidence building measures, effective in the near future and call on the international community to support their efforts that will contribute to building mutual trust between two countries and will positively impact the entire South Caucasus region,” the statement added