Ucom և Smartcom ընկերությունները ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի երեխաներին նվիրել են խելացի ժամացույցներ և uKid հավելվածից անվճար օգտվելու հնարավորություն: Դեկտեմբերի 11–ին աշխատակիցները գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի ուղեկցությամբ այցելել էին «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ-COAF) Լոռու ՍՄԱՐԹ կենտրոն և հանձնել երեխաների ցանկալի նվերը:
ՔՈԱՖ-ի շահառու 55 երեխա ստացել է uKid խելացի ժամացույցներ, որոնք պատրաստել էին Ucom-ի աշխատակազմն ու Smartcom ընկերությունը: Նպատակը երեխաների ապահով ու անվտանգ տեխնոլոգիական ինտեգրումն էր:
«Մենք խրախուսում և օժանդակում ենք մանուկների հասանելիությունը տեխնոլոգիական նորարարություններին: Խելացի ժամացույցները լուծում են ոչ միայն երեխաների զարգացման ու հասանելիության հարցը, այլ նաև ապահովում են ծնողի ու երեխայի միջև կապը, որով լուծվում է նաև երեխայի անվտանգության հարցը»,- նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կապի ազգային օպերատորը տրամադրել է խելացի ժամացույց, որը uKid հավելվածի միջոցով հնարավորություն է տալիս ծնողին սմարթֆոնով հետևել երեխայի տեղաշարժին: Ucom ընկերությունը տրամադրել է SIM քարտեր` uKid սակագնային պլանով, որից երեխաները կարողանալու են անվճար օգտվել մեկ տարի շարունակ:
«Այսօր ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ-ի փոքրիկ շրջանավարտները, որոնք 3-5 տարեկան հասակում օգտվել են մանկան զարգացման մեր ծառայություններից, Ucom և Smartcom ընկերությունների կողմից որպես նվեր ստացան խելացի ժամացույցներ։ Այս յուրահատուկ սարքերը երեխաներին հնարավորություն կտան մեկ քայլ ավելի մոտ լինել բարձր տեխնոլոգիաներին և միաժամանակ ապահովել ծնողների կողմից վերահսկման մեխանիզմը»,- նշել է ՔՈԱՖ-ի գործադիր տնօրեն Լիանա Ղալթաղչյանը:
Նշենք, որ այցի շրջանակում Ռալֆ Յիրիկյանը շրջայց է կատարել ՍՄԱՐԹ կենտրոնում, ծանոթացել երեխաների հետ, զրուցել կենտրոնի հնավորությունների և մատուցվող ծառայությունների մասին:

The Ucom team paid a visit to the Lori SMART Center of the Children of Armenia Charitable Foundation (COAF), accompanied by Director General of Ucom Ralph Yirikian, to deliver gifts to the children. 55 COAF beneficiary children received uKid smartwatches prepared by the Ucom staff and Smartcom company. The initiative aims to safely and securely integrate technology into children’ lives.
"We encourage and support children's access to technological innovation. Smartwatches not only contribute to children's development and technological access, but also establish a secure connection between the parent and the child, thereby ensuring the child's safety”, said Director General of Ucom Ralph Yirikian.
The national telecommunications operator has provided the smarwatches, allowing parents to monitor their child's movements using uKid smartphone application. Additionally, Ucom has provided SIM cards with the uKid tariff plan, granting children its free usage for a year.
"Today, graduates of our Child Development Program at the COAF SMART Center — designed for children ages 3-5 — received smartwatches as gifts from Ucom and Smartcom. These special devices will bring our little learners one step closer to advanced technology while ensuring mechanisms for parental control," said COAF Executive Director Liana Ghaltaghchyan.
During the visit, Ralph Yirikian also toured the SMART Center, got to know the children, talked about the center's facilities and the services provided.
The Children of Armenia Fund (COAF) is a non-profit, non-governmental organization aimed at improving the quality of life in rural Armenia, with a particular focus on children and youth. COAF’s target development areas are education, healthcare, as well as social and economic development. COAF launched its programs in 2004, starting in one village and expanding to over 80 villages and communities across the country with an investment of more than $70 million, impacting well over 100,000 people across rural Armenia.