ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարները որոշում են կայացրել 50 տոկոսով ավելացնելու Հայաստանում իրենց քաղաքացիական առաքելության կազմը՝ 138-ից հասցնելով 209-ի մարդու։ Այդ մասին ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
Նախարարները ոչ պաշտոնական հանդիպում են ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, որը հայտարարել է, որ «Հայաստանը կցանկանար հստակ առավելություն տեսնել ԵՄ հետ գործակցության ընդլայնումից», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք պատրաստ ենք դրական պատասխան տալ։ Որպես ընդլայնված համագործակցության առաջին քայլ ԵՄ Խորհուրդը որոշում է կայացրել ընդլայնելու Հայաստանում տեղակայված քաղաքացիական առաքելությունը՝ հողի վրա մեր ներկայությունը 138–ից հասցնելով 209–ի։ Դա առաքելության կարևոր ավելացում է։ Դա կնպաստի Ադրբեջանի հետ Հայաստանի միջազգային սահմանի կայունությանը»,–ասել է Բորելը։
Ըստ նրա, «այժմ խաղաղության հասնելու տարածաշրջանում պատմական հնարավորություն կա և ԵՄ–ն մտադիր է աշխատել այդ ուղղությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ»։
Դեկտեմբերի 11–ին Եվրամիության արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը պահանջում է ԵՄ-ի վճռական աջակցությունը։

12 Декабрь 2023 - 10:52 AMT
Евросоюз увеличит число наблюдателей в Армении на 50% – со 138 до 209. Об этом сообщил верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
«Вы знаете, что мы сейчас работаем над укреплением наших отношений с Арменией. Армения хотела бы четко увидеть выгоды от расширения сотрудничества с ЕС. Мы готовы ответить позитивно. В качестве первого шага расширенного партнерства сегодня Совет ЕС принял решение усилить нашу гражданскую миссию в Армении, увеличив наше присутствие на земле с 138 до 209 человек, это важное увеличение численности миссии, и это способ повысить стабильность международной границы Армении с Азербайджаном», – заявил Борель.
Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности заявил, что, по их мнению, существует исторический шанс достичь мира в регионе.
«Это возможность. Мы верим, что существует исторический шанс достичь мира в регионе. Это возможность, и мы полны решимости продолжать поддерживать эти усилия, работая вместе с Арменией и с Азербайджаном. Тот факт, что мы решили сделать столь значительное увеличение численности персонала нашей миссии, демонстрирует нашу приверженность стабильности границы между Арменией и Азербайджаном. Это также важный вклад в усилия по достижению мира», – добавил Боррель.