Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Վրաստանին, Ուկրաինային և Մոլդովային Եվրամիության կայացրած նշանակալի որոշումների առնչությամբ, որոնցով Վրաստանը ԵՄ–ին Միությանն անդամակցելու թեկնածուի կարգավիճակ է ստացել, իսկ Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ բանակցություններ են սկսվում ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում
«Շնորհավորում եմ Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի իմ գործընկերներին և երեք երկրների ժողովուրդներին Եվրոպական խորհրդի կայացրած որոշումների առնչությամբ։ Սա պատմական օր է եվրոպական ընտանիքի և դեմոկրատական սկզբունքները կիսողների համար»,- ասվում է միկրոբոլոգում։
ԵՄ գագաթնաժողովը որոշել է ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ տալ Վրաստանին։ Այդ մասին դեկտեմբերի 14–ին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։ Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ բանակցություններ կսկսվեն։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян поздравил глав МИД Грузии, Украины и Молдовы, также и народы этих трех стран в связи с решениями, принятыми Евросоюзом, в соответствии с которыми начинаются переговоры с Украиной и Молдовой о вступлении в ЕС, а Грузия получает статус кандидата на вступление в Союз. Об этом Мирзоян написал в своем микроблоге в X.
«Поздравляю своих коллег Грузии, Украины и Молдовы, также и народы этих трех стран с решениями, принятыми Европейским советом. Это исторический день для европейской семьи и тех, кто разделяет ее демократические принципы», – отметил глава МИД Армении.
Ранее глава Евросовета Шарль Мишель сообщил, что страны ЕС приняли решение начать переговоры о предоставлении статуса кандидата на вступление Грузии. Страны ЕС также решили начать переговоры о приеме Украины и Молдовы в сообщество.