ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանությամբ է հանդես եկել հայ–ադրբեջանական կարգավորման վերաբերյալ՝ մի շարք մեղադրանքներ հնչեցնելով ՀՀ հասցեին և զգուշացնելով «լուրջ ռիսկերի մասին»:
Նա նշել է, որ եռակողմ համաձայնագրերը մնում են ուժի մեջ և կողմերից ոչ մեկը հետ չի վերցրել իր ստորագրությունը:
«Երևանում որոշ քաղաքական գործիչներ դժգոհություններ են հայտնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու Ռուսաստանի ջանքերի վերաբերյալ և խոսում են 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի «անարդյունավետության» մասին։
Անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել այս հարցերը։
Եռակողմ համաձայնագրերի փաթեթը, որը բաղկացած է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ին և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի, 2022-ի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարություններից, Բաքվի և Երևանի հաշտեցման այլընտրանք չունեցող «ճանապարհային քարտեզ» է։ Այն ընդգրկում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր առանցքային ոլորտները՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատում, խաղաղության պայմանագրի կնքում և հասարակության և փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև երկխոսության զարգացում: Այս պայմանավորվածությունները մնում են ուժի մեջ, կողմերից ոչ մեկը հետ չի վերցրել իր ստորագրությունը։
Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի բացակայությունը, մենք չափազանց վտանգավոր ենք համարում այս կարևոր փաստաթղթերից հրաժարվելու փորձերը։ Նման քայլն անխուսափելիորեն կբերի լուրջ ռիսկերի, առաջին հերթին հենց Հայաստանի համար։ Այդ մարտահրավերները հնարավոր չի լինի կասեցնել արևմտյան կեղծ միջնորդների օգնությամբ։ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն և կայունություն հաստատել Հայաստանում և Հարավային Կովկասի այլ պետություններում, նրանց խնդիրն այլ է՝ դուրս մղել մեզ և տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին, լարվածության նոր օջախ ստեղծել Բալկաններից, Մերձավոր Արևելքից և Ուկրաինայից հետո»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Զախարովան նշել է «Երևանի մի շարք գործողությունները, որոնց պատճառով այդպես էլ հնարավոր չեղավ ամբողջությամբ կյանքի կոչել եռակողմ պայմանավորվածությունները»։
«Մենք արդեն նշել ենք այդ կետերը։ Խոսքն այն մասին է, որ հայկական կողմը 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո անցկացվող գագաթնաժողովում 180 աստիճանով փոխել է իր դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում՝ ճանաչելով նրա պատկանելությունն Ադրբեջանին և «մոռանալով», Եվրամիության խորհրդականների հուշումներով, գոնե հիշատակել տարածաշրջանի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության պատշաճ ապահովման անհրաժեշտությունը։ Այդ որոշումը արմատապես փոխեց իրավիճակը ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման գոտում։
Բացասաբար ազդեցին նաև հայկական կողմի կողմից Լաչինի միջանցքի օգտագործումը Ղարաբաղին զենք մատակարարելու համար՝ խախտելով եռակողմ պայմանավորվածությունները, և այն, որ Երևանը պատրաստ չէր ապահովել հայկական զինված ստորաբաժանումների ամբողջական դուրսբերումը տարածաշրջանից, ինչը մեծապես հանգեցրեց սեպտեմբերի ռազմական բախումներին»,- նշել է Զախարովան։
Նա նաև նշել է, թե տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում «հենց Երևանն էր ամեն անգամ «սառեցնում» կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող Եռակողմ աշխատանքային խմբի կողմից»։
«Մասնավորապես, արդեն ամիսներ շարունակ հայկական կողմն արգելափակում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման աշխատանքների մեկնարկը՝ հրաժարվելով կատարել 2020–ի նոյեմբերի 9–ի հայտարարության 9–րդ կետը»,–ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նաև նշվում է, որ իրական սահմանազատումը դեռ չի մեկնարկել և, որ «ԵՄ առաքելությանը ՀՀ հրավիրելու պատճառով հայկական կողմը հրաժարվեց սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ՀԱՊԿ մեխանիզմներից»։
«Այնպես որ վերոնշյալ որոշումների չկատարումը ոչ թե Մոսկվայի քաղաքականության հետևանք է, ինչպես փորձում են պնդել ոմանք, այլ Երևանի անհետևողական գործողությունների անմիջական արդյունքը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Որպես բարդ իրավիճակից ակնհայտ ելք Զախարովան նշել է եռակողմ հայտարարությունների կատարմանը վերադառնալը, ինչին ռուսական կողմը պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել և հաստատել է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հերթական բանակցություններն ամենամոտ ապագայում ՌԴ–ում կազմակերպելու իր առաջարկը։

The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, has made a number of accusations against Armenia and warned the country of "serious risks".
“Some politicians in Yerevan complaint about Russia’s efforts to promote Armenian-Azerbaijani normalization, and talk about the “ineffectiveness” of trilateral agreements signed at the highest level in 2020-2022. We believe it is necessary to clarify these issues,” Zakharova said in a statement on Thursday, December 14.
“A set of trilateral agreements, consisting of statements by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, October 31, 2022, is a “road map” for reconciliation between Baku and Yerevan that has no alternatives. It covers all key areas of Armenian-Azerbaijani normalization: unblocking economic and transport ties, delimitation of the Armenian-Azerbaijani border, concluding a peace treaty and developing dialogue between representatives of the public and expert circles. These agreements remain in force; neither party has withdrawn its signature.”
In view of the absence of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, Zakharova said, attempts to disavow said documents are “extremely dangerous”.
According to her, such a step will “inevitably result in serious risks, primarily for Armenia”.
“It will not be possible to stop these challenges with the help of Western pseudo-intermediaries. The USA and the EU, unlike Russia, do not seek to bring peace and stability to Armenia and other states of the South Caucasus; their task is completely different – to oust us and other regional players, to create a new source of tension after the Balkans, the Middle East and Ukraine,” Zakharova said.
“We cannot fail to note a number of actions by Yerevan, due to which it was not possible to fully implement the trilateral agreements. We have already indicated these points. The point is that the Armenian side at the summit under the auspices of the EU in October 2022 in Prague changed its position on Karabakh by 180 degrees, recognizing it as part of Azerbaijan and “forgetting” – as prompted by advisers from the European Union – to at least mention the need to ensure properly the rights and security of the Armenian population of the region. This decision radically changed the situation in the area where the Russian peacekeeping contingent is deployed.
“The Armenian side’s use of the Lachin corridor to supply arms to Karabakh in violation of tripartite agreements and Yerevan’s unwillingness to ensure the complete withdrawal of Armenian armed units from the region, which largely led to clashes in September of this year, also had a negative impact.
Armenia has repeatedly denied transporting ammunition to Nagorno-Karabakh via the Lachin Corridor – the sole route connecting Karabakh to Armenia, which was blocked by Azerbaijan in December 2022. Despite agreements signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, the route lost its significance for good when Azerbaijan launched a large-scale offensive in September 2023, captured Karabakh and forced over 100,000 people out of their homes.
“On the issue of unblocking transport communications, it was Yerevan that, time after time, in every possible way “frozen” the exit to specific agreements through the Trilateral Working Group, co-chaired by the vice-premiers. In particular, for many months the Armenian side has been blocking the start of work to restore railway communication between Azerbaijan and Armenia, refusing to comply with the provisions of paragraph 9 of the high-level statement of November 9, 2020.
“Despite the importance of the latest agreements between Baku and Yerevan on the exchange of prisoners and agreeing on the regulations of the Commission on the delimitation of the Armenian-Azerbaijani border, real delimitation work with the advisory assistance of Russia, which the three leaders agreed on back in November 2021, has still not been launched. For the sake of inviting the EU mission to the republic, the Armenian side abandoned the CSTO mechanisms for stabilizing the situation in the border zones.”
The Collective security Treaty Organization (CSTO), of which Armenia is a member, did not intervene or express a political stance in support of Yerevan, when Azerbaijan attacked Armenia proper on multiple occasions between 2020 and 2023.
“So the stalled implementation of the above-mentioned decisions of senior leaders is a direct result of the inconsistency of Yerevan’s actions, and not the policies of Moscow, as some are trying to claim,” Zakharova went on to say.
“The way out of this difficult situation is obvious – to return to the implementation of trilateral agreements, for which the Russian side is ready to provide all the necessary assistance, the relevance and usefulness of which has been proven more than once. We confirm our proposal to organize the next round of negotiations on a peace treaty between Armenia and Azerbaijan in the very near future in Russia.”