ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանությամբ է հանդես եկել հայ–ադրբեջանական կարգավորման վերաբերյալ՝ մի շարք մեղադրանքներ հնչեցնելով ՀՀ հասցեին և զգուշացնելով «լուրջ ռիսկերի մասին»:
Նա նշել է, որ եռակողմ համաձայնագրերը մնում են ուժի մեջ և կողմերից ոչ մեկը հետ չի վերցրել իր ստորագրությունը:
«Երևանում որոշ քաղաքական գործիչներ դժգոհություններ են հայտնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու Ռուսաստանի ջանքերի վերաբերյալ և խոսում են 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի «անարդյունավետության» մասին։
Անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել այս հարցերը։
Եռակողմ համաձայնագրերի փաթեթը, որը բաղկացած է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ին և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի, 2022-ի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարություններից, Բաքվի և Երևանի հաշտեցման այլընտրանք չունեցող «ճանապարհային քարտեզ» է։ Այն ընդգրկում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր առանցքային ոլորտները՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատում, խաղաղության պայմանագրի կնքում և հասարակության և փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև երկխոսության զարգացում: Այս պայմանավորվածությունները մնում են ուժի մեջ, կողմերից ոչ մեկը հետ չի վերցրել իր ստորագրությունը։
Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի բացակայությունը, մենք չափազանց վտանգավոր ենք համարում այս կարևոր փաստաթղթերից հրաժարվելու փորձերը։ Նման քայլն անխուսափելիորեն կբերի լուրջ ռիսկերի, առաջին հերթին հենց Հայաստանի համար։ Այդ մարտահրավերները հնարավոր չի լինի կասեցնել արևմտյան կեղծ միջնորդների օգնությամբ։ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն և կայունություն հաստատել Հայաստանում և Հարավային Կովկասի այլ պետություններում, նրանց խնդիրն այլ է՝ դուրս մղել մեզ և տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին, լարվածության նոր օջախ ստեղծել Բալկաններից, Մերձավոր Արևելքից և Ուկրաինայից հետո»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Զախարովան նշել է «Երևանի մի շարք գործողությունները, որոնց պատճառով այդպես էլ հնարավոր չեղավ ամբողջությամբ կյանքի կոչել եռակողմ պայմանավորվածությունները»։
«Մենք արդեն նշել ենք այդ կետերը։ Խոսքն այն մասին է, որ հայկական կողմը 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո անցկացվող գագաթնաժողովում 180 աստիճանով փոխել է իր դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում՝ ճանաչելով նրա պատկանելությունն Ադրբեջանին և «մոռանալով», Եվրամիության խորհրդականների հուշումներով, գոնե հիշատակել տարածաշրջանի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության պատշաճ ապահովման անհրաժեշտությունը։ Այդ որոշումը արմատապես փոխեց իրավիճակը ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման գոտում։
Բացասաբար ազդեցին նաև հայկական կողմի կողմից Լաչինի միջանցքի օգտագործումը Ղարաբաղին զենք մատակարարելու համար՝ խախտելով եռակողմ պայմանավորվածությունները, և այն, որ Երևանը պատրաստ չէր ապահովել հայկական զինված ստորաբաժանումների ամբողջական դուրսբերումը տարածաշրջանից, ինչը մեծապես հանգեցրեց սեպտեմբերի ռազմական բախումներին»,- նշել է Զախարովան։
Նա նաև նշել է, թե տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում «հենց Երևանն էր ամեն անգամ «սառեցնում» կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող Եռակողմ աշխատանքային խմբի կողմից»։
«Մասնավորապես, արդեն ամիսներ շարունակ հայկական կողմն արգելափակում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման աշխատանքների մեկնարկը՝ հրաժարվելով կատարել 2020–ի նոյեմբերի 9–ի հայտարարության 9–րդ կետը»,–ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նաև նշվում է, որ իրական սահմանազատումը դեռ չի մեկնարկել և, որ «ԵՄ առաքելությանը ՀՀ հրավիրելու պատճառով հայկական կողմը հրաժարվեց սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ՀԱՊԿ մեխանիզմներից»։
«Այնպես որ վերոնշյալ որոշումների չկատարումը ոչ թե Մոսկվայի քաղաքականության հետևանք է, ինչպես փորձում են պնդել ոմանք, այլ Երևանի անհետևողական գործողությունների անմիջական արդյունքը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Որպես բարդ իրավիճակից ակնհայտ ելք Զախարովան նշել է եռակողմ հայտարարությունների կատարմանը վերադառնալը, ինչին ռուսական կողմը պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել և հաստատել է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հերթական բանակցություններն ամենամոտ ապագայում ՌԴ–ում կազմակերպելու իր առաջարկը։

15 Декабрь 2023 - 11:54 AMT
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала армяно-азербайджанское урегулирование, выдвинув ряд обвинений в адрес Армении и предупредив о «серьезных рисках».
Она отметила, что трехсторонние соглашения остаются в силе и ни одна из сторон не отозвала свои подписи.
«Некоторые политики в Ереване высказывают претензии по поводу усилий России по содействию армяно-азербайджанской нормализации, рассуждают о «неэффективности» трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг.
Считаем необходимым внести ясность в эти вопросы.
Комплекс трехсторонних договоренностей, состоящий из заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г., 31 октября 2022 г., является безальтернативной «дорожной картой» примирения Баку и Еревана. Она охватывает все ключевые сферы армяно-азербайджанской нормализации: разблокирование экономических и транспортных связей, делимитацию армяно-азербайджанской границы, заключение мирного договора и развитие диалога по линии представителей общественности и экспертных кругов. Данные договоренности сохраняют свою силу, ни одна из сторон не отозвала свою подпись под ними.
Ввиду отсутствия мирного договора между Арменией и Азербайджаном попытки дезавуировать эти важнейшие документы считаем крайне опасными. Такой шаг неминуемо обернется серьезными рисками, в первую очередь – для самой Армении. Купировать же эти вызовы с помощью западных псевдопосредников не получится. США и ЕС, в отличие от России, не стремятся принести мир и стабильность в Армению и другие государства Южного Кавказа, их задача совершенно иная – потеснить нас и других региональных игроков, создать новый очаг напряженности вслед за Балканами, Ближним Востоком и Украиной», – говорится в заявлении Захаровой.
Она заявила о «целом ряде действий Еревана, из-за которых так и не удалось в полной мере реализовать трехсторонние договоренности».
«Мы уже обозначали эти моменты. Речь о том, что армянская сторона на саммите под эгидой ЕС в октябре 2022 г. в Праге изменила на 180 градусов свою позицию по Карабаху, признав его принадлежность Азербайджану и «забыв» при этом – с подсказки советчиков из Евросоюза – хотя бы упомянуть о необходимости обеспечить надлежащим образом права и безопасность армянского населения данного региона. Такое решение кардинальным образом изменило ситуацию в зоне размещения Российского миротворческого контингента.
Негативно сказались также использование армянской стороной Лачинского коридора для поставок вооружений в Карабах в нарушение трехсторонних договоренностей и неготовность Еревана обеспечить полный вывод армянских вооруженных подразделений из региона, что во многом привело к боестолкновениям в сентябре», – отметила Захарова.
По ее словам, в вопросе разблокирования транспортных коммуникаций именно Ереван раз за разом всячески «подмораживал» выход на конкретные договоренности по линии Трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров.
«В частности, уже много месяцев армянская сторона блокирует начало работ по восстановлению железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией, отказываясь соблюдать положения пункта 9 заявления на высшем уровне от 9 ноября 2020 г.
При всей важности последних договоренностей Баку и Еревана об обмене пленными и согласовании регламента Комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы реальная делимитационная работа при консультативном содействии России, о чем трое лидеров условились еще в ноябре 2021 г., так до сих пор и не запущена. Ради приглашения есовской миссии в республику армянская сторона отказалась от механизмов ОДКБ по стабилизации обстановки в приграничных зонах.
Так что пробуксовка реализации упомянутых решений высших руководителей – прямой результат непоследовательности действий Еревана, а не политики Москвы, как пытаются утверждать некоторые.
Выход из данной непростой ситуации очевиден – вернуться к выполнению трехсторонних договоренностей, чему российская сторона готова оказать все необходимое содействие, востребованность и полезность которого уже не раз были доказаны. Подтверждаем свое предложение организовать очередной раунд переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном в самое ближайшее время в России», – заявила представитель МИД РФ.