Երևանի պետական համալսարանը և «Էփրիքոթ Կապիտալ» (Apricot Capital) ներդրումային ընկերությունը գործակցության հուշագիր են կնքել։
Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Apricot Capital ընկերության հիմնադիր Վարդան Ամարյանը, ընկերության գործադիր տնօրեն Վաչիկ Գևորգյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ընդհանուր հարցերի գծով պրոռեկտոր Արման Մալխասյանը, շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի փոխտնօրեն Կարինե Նազարյանը, մարքեթինգի բաժնի վարիչ, ծառայությունների առևտրայնացման պատասխանատու Ազնիվ Գրիգորյանը:
ԵՊՀ-Apricot Capital համագործակցության նպատակն է համատեղ ջանքերով, փորձով և ռեսուրսներով նպաստել կրթական ու գիտահետազոտական համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, համագործակցել տարբեր ուղղություններով՝ ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստում, ԵՊՀ ուսանողների համար դասընթացների, ուսումնաարտադրական պրակտիկաների կազմակերպում, դրամաշնորհների տրամադրում (հատկապես Արցախից բռնի տեղահանված ուսանողներին) կրթական ու հետազոտական ծրագրերի համատեղ մշակում և իրականացում, գիտաժողովների, գիտական սեմինարների, կլոր սեղան-քննարկումների կազմակերպում, սոցիալական ծրագրերի իրագործում և այլն։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով այսօրվա դինամիկ զարգացող աշխարհում բուհ-մասնավոր ընկերություն համագործակցությունը, նշել է, որ այն պարզապես գործընկերություն չէ, այլ գերազանցությանը, նորարարությանը և որակյալ կադրերի պատրաստմանը նպաստելու համատեղ հանձնառություն։
«Այսպիսի համագործակցություններն օգնում են համադրելու ակադեմիական տեսությունները, գործնական հմտություններն ու աշխատաշուկայի պահանջները, հնարավորություն տալիս համատեղ հետազոտությունների միջոցով ապահովելու զարգացում և առաջընթաց, ինչպես նաև ստեղծելու սովորելու և աշխատելու համար ոգեշնչող միջավայր»,–ասել է նա։
Apricot Capital-ի հիմնադիր Վարդան Ամարյանը մեծապես կարևորել է կրթության ոլորտում նման համագործակցությունների դերը։
«Մեր անցած ճանապարհն ու կուտակած փորձը փաստում են, որ կրթությունն է ամենակարևորն ու առանցքայինը՝ պահանջված մասնագետ դառնալու և անընդհատ հաջողություններ գրանցելու գործում։ Երբ Հայաստանում հիմնում էինք Apricot Capital ներդրումային ընկերությունը, զգում էինք ոլորտում մասնագիտացած և փորձառու կադրերի բացը։ Այդ պատճառով էլ նմանատիպ համագործակցությունները մեզ համար շատ կարևոր են. մենք կարողանում ենք հայ ուսանողներին և երիտասարդներին հասանելի դարձնել միջազգային ֆինանսական ոլորտի փորձը, որը մենք կուտակել ենք երկար տարիների աշխատանքի շնորհիվ և մեր ընկերության թիմը համալրել նոր, գիտակ կադրերով»,-նշել է Վարդան Ամարյանը։
Նա հավելել է, որ հուշագիրը հնարավոր երկարատև համագործակցության սկիզբն է միայն, բուհ-մասնավոր հատված փոխգործակցությամբ տարաբնույթ նախագծեր կիրականացվեն։
Կողմերը փաստել են, որ համագործակցության արդյունքները կլինեն առարկայական և տեսանելի կարճ ժամկետներում։

Yerevan State University and the investment company Apricot Capital have signed a memorandum of cooperation.
The founder of Apricot Capital Vardan Amaryan, the CEO of the company Vachik Gevorgyan, Yerevan State University Rector Hovhannes Hovhannisyan, Vice-Rector for General Affairs Arman Malkhasyan, Deputy Director of Alumni and Career Center Karine Nazaryan, and the Head of the Marketing Department, responsible for the commercialization of services Azniv Grigoryan, were present at the memorandum signing ceremony.
The purpose of the cooperation between Yerevan State University (YSU) and Apricot Capital is to contribute to the implementation of collaborative educational and scientific research programs through joint efforts, experiences, and resources. This includes collaborating in different directions, such as training the YSU teaching staff, organization of courses and internships for YSU students, provision of scholarships (especially for students forcibly displaced from Artsakh), joint development and implementation of educational and research programs, organization of conferences, scientific seminars, roundtable discussions, and implementation of social programs, among other initiatives.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing the significance of cooperation between the university and private companies in today's dynamically developing world, noted that it is not merely a partnership but a joint commitment to promote excellence, innovation, and the training of qualified personnel. “Such collaborations help integrate academic theories, practical skills, and labor market requirements, fostering development and progress through joint research and creating an inspiring environment for learning and working,” added Hovhannes Hovhannisyan.
Vardan Amaryan, the founder of Apricot Capital, strongly emphasized the role of such collaborations in education**.** “Our journey and accumulated experience affirm that education is the most essential and the key to becoming a sought-after specialist and achieving continuous success. When we were founding the Apricot Capital investment company in Armenia, we recognized the shortage of specialized and experienced personnel in the field. This is why similar collaborations are significant to us. It allows us to share with Armenian students and young individuals our extensive experience in the international financial sector, and enhance our company's team with new, knowledgeable personnel,” noted Vardan Amaryan, adding that the memorandum is only the beginning of possible long-term cooperation, and various projects will be implemented in collaboration with the university and the private sector.
The parties stated that the results of the cooperation would be tangible and visible within a short period of time.
Apricot Capital is an investment company registered and licensed in Armenia in 2022, that provides comprehensive financial services to individuals and legal entities, including broker-dealer, asset management, and advisory services. The team consists of the best specialists with extensive knowledge and experience in the financial system. Focusing on innovation and customer-oriented solutions, Apricot Capital continues to set industry standards and position itself as an investment tools and efficient platform provider in Armenia.