Եվրամիության անդամ չհանդիսացող 11 պետություն, այդ թվում Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միացել են, այսպես կոչված, Մագնիտսկու եվրոպական ցուցակը մեկ տարով երկարացնելու ԵՄ Խորհրդի որոշմանը։ Այդ մասին ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարության մեջ:
Մագնիտսկու ցուցակը Բրյուսելը սահմանել է «մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների» մեղադրանքով Իրանի, Չինաստանի, Հյուսիսային Կորեայի, Ռուսաստանի, Սիրիայի և այլ երկրների քաղաքացիների, անվտանգության ուժերի ու ընկերությունների նկատմամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նրանց մուտքը ԵՄ արգելվում է և սառեցվում են ֆինանսական միջոցները ԵՄ տարածքում։
«Դեկտեմբերի 4-ին ԵՄ խորհուրդը երկարաձգել է գործող սահամանափակիչ միջոցները ևս 12 ամսով՝ մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 8-ը, և հստակեցրել դրանց ենթակա անձանց ու կազմակերպությունների ցանկը։ ԵՄ խորհրդի այս որոշմանը միացել են թեկնածու երկրներ Հյուսիսային Մակեդոնիան, Չեռնոգորիան, Ալբանիան, Ուկրաինան, Մոլդովան, Բոսնիա և Հերցեգովինան, ինչպես նաև Եվրոպական ազատ առևտրի գոտու անդամներ Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը և Նորվեգիան: Փաստաթղթին միացել են նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը»,- ասել է Բորելը։

11 non-EU member states, including Armenia and Azerbaijan, have joined the European Council's decision on the European Magnitsky Act which enables the bloc to sanction officials, individuals and entities responsible for serious human rights violations or abuses, EU foreign policy chief Josep Borrell said in a statement on Sunday, December 17.
“The Council renewed the existing restrictive measures for a further twelve months, until 8 December 2024, and amends the list of persons and entities subject to restrictive measures as set out in the Annex to Decision (CFSP) 2020/1999,” Borrell said.
“The candidate countries North Macedonia, Montenegro, Albania, Ukraine, Republic of Moldova and Bosnia and Herzegovina2, as well as the EFTA countries Iceland, Liechtenstein and Norway, members of the European Economic Area, as well as Armenia and Azerbaijan align themselves with this Council Decision. They will ensure that their national policies conform to this Council Decision.”