Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում երբեք չի եղել այնպիսի տարբերակ, որն առաջարկի ԼՂ խնդրի լուծում։
«Մադրիդյան սկզբունքներից սկսած բոլոր տարբերակները, որոնք եղել են սեղանին, ենթադրել են Լեռնային Ղարաբաղի հարցի չլուծում: Այսինքն չի եղել մի թուղթ, որը ստորագրվելուց հետո համարվեր, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծվել է»,–ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի, միայն մեկ այդպիսի տարբերակ է եղել, 1999-ին, երբ առաջարկվում էր Մեղրիի և Լեռնային Ղարաբաղի փոխանակում իրականացնել։
«Դրանով կարելի էր փակել հարցը։ Սա միակ տարբերակն է եղել, մնացած տարբերակներում Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծում չկար և սա ինչ-որ առումով հատուկ էր արված, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հարցը որպես մահակ միշտ հնարավոր լինի պահել ՀՀ գլխին», – ասել է նա։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև բանակցությունների ներկա փուլին՝ նշելով, որ բանակցությունները ձգձգվեցին, քանի որ Արդբեջանը 4 անգամ հրաժարվել է հանդիպումներից։
«Այս պահի դրությամբ Հայաստանը առցանց ձևափափով Ադրբեջանին է փոխանցել իր առաջարկությունները, սպասում ենք պատասխանի»,- ասել է Փաշինյանը։

В переговорном процессе урегулирования нагорно-карабахского вопроса никогда не было такого варианта, чтобы предложить решение нагорно-карабахской проблемы. Об этом в интервью Общественной телекомпании заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Правительство Армении сделало все, чтобы не допустить деарменизации Нагорного Карабаха, в том смысле, что постоянно продвигалась идея исхода людей. Мы сделали все, чтобы этого не произошло», – сказал Пашинян.
По его словам, существовал лишь «один-единственный вариант», способный решить «карабахскую проблему».
«Решения вопроса Нагорного Карабаха никогда не было. Начиная с Мадридских принципов, все варианты решения не предполагали решения самой проблематики. Был один-единственный вариант, который был предложен в 1999 году, смысл которого заключался в обмене Мегринского района на Нагорный Карабах. Это было единственное предложение, которое решило бы карабахскую проблему», – отметил премьер.
Комментируя заявление МИД России о том, что договоренности от 9 ноября не были выполнены главным образом из-за Армении, Пашинян ответил: «То есть в трехстороннем заявлении от 9 ноября написано, что Азербайджан должен напасть на армян Нагорного Карабаха, а российские миротворцы в это время должны оставаться в подполье?».