Արցախում բենզինի պահեստում պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218, վիրավորվել՝ 120 քաղաքացի: ՀՀ քննչական կոմիտեն այս տվյալները հայտնել է Հանրային հեռուստաընկերությանը:
Պայթյունից մահացածներից 3-ի ինքնությունը դեռ չի պարզվել՝ հարազատներից հնարավոր չի եղել նմուշ վերցնել:
Պայթյունի ժամանակ պահեստի փակ տարածքում եղել է մոտ 1000 քաղաքացի:
Կոմիտեն մանրամասնել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել փակ տարածքում, որտեղ եղել է 300 հազար լիտր ամառային, 77 հազար լիտր ձմեռային դիզելային վառելիք, մոտ 42 հազար լիտր ավտոբենզին։
Պայթյունի պատճառը պարզելու համար քննությունը շարունակվում է:
Սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտի մոտակայքում գտնվող բենզինի պահեստում տեղի ունեցավ ուժեղ պայթյուն։ Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանն ավելի վաղ ասել էր, որ պայթյունի հետևանքով մեծաքանակ զոհերի պատճառը ՊՆ անձեռնմխելի տարածքում հայտնվելն ու տարրական անվտանգության կանոնները չպահպանելն է եղել։

По последним данным Следственного комитета Армении, вследствие взрыва на базе нефтепродуктов близ Степанакерта, погибли 218, получили ранения 120 граждан, 21 человек считается пропавшим без вести.
Отмечается, что взрыв произошел в закрытом помещении, где находилось 42 тыс литров бензина. Расследование с целью установить непосредственную причину взрыва продолжается.
Трое погибших пока не идентифицированы: их родные не сдали образцы для проведения судебно-генетической экспертизы. 138 погибших идентифицированы по итогам подобной экспертизы, 77 – благодаря другим следственным действиям.
В момент взрыва в помещении находились около тысячи человек.
Взрыв на базе нефтепродуктов близ Степанакерта прогремел 25 сентября 2023 года, вскоре после начала азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха.