Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի խորհրդական Վլադիմիր Գրիգորյանը հաստատել է, որ ԱՀ-ն լուծարելու հրամանագրից հետո Շահրամանյանը մեկ այլ հրամանագիր էլ է ստորագրել, որով այդ պահին Ստեփանակերտում բնակվող, նախկինում պաշտոններ զբաղեցրած Սարգիս Գալստյանին նշանակել է իր աշխատակազմի ղեկավարի տեղեկալ:
Թե ինչ գործառույթ պետք է իրականացներ Գալստյանն այդ պայմաններում, պարզ չէ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Իհարկե, դա եղել է ստորագրված հրամանագիր, որով նա նշանակվել է, բայց թե ինչ ֆունկցիաներով, ինչ նպատակներով, նման տեղեկության չեմ տիրապետում», – ասել է Գրիգորյանը։
Ինչպես Արցախի նախագահի խորհրդականն է ասել, ցանկացած մարդ ինքն է որոշել՝ մնալ և ինտեգրվել Ադրբեջանի կազմում, թե դուրս գալ Արցախից։
«Արցախի ժողովուրդը չի ընդունել Բաքվի ինտեգրվելու պայմանը, քանի որ 32 տարի առաջ իր ընտրությունը կատարել է՝ ապրել ազատ և անկախ Արցախում», – շեշտել է նա։

Vladimir Grigoryan, an adviser to Nagorno-Karabakh (Artsakh) President Samvel Shahramanyan, has confirmed that after Shahramanyan signed the decree to dissolve Artsakh, he signed another decree to appoint Sargis Galstyan, who lived in Stepanakert and previously held positions, as his chief of his staff.
A decree signed by Shahramanian disbanded all government bodies and said that the unrecognized republic, which had been set up in September 1991, will cease to exist on January 1. It came just over a week after Azerbaijan’s military offensive that forced Karabakh’s small army to lay down weapons and restored Azerbaijani control over the region.
"Of course, a decree was signed by which he was appointed, but I do not know for what purposes," said Grigoryan, according to RFE/RL’s Armenian service.
According to him, each person has decided for themselves whether they want to stay and integrate into Azerbaijan or to leave Artsakh.
"The people of Artsakh did not accept integration, because 32 years ago they made their choice to live freely and independently in Artsakh," he stressed, adding that 20-30 people remained in Artsakh, including Sargis Galstyan.