Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն կստանան առանց մուտքի արտոնագրի մուտք գործել Արաբական Էմիրություններ։ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 22–ին վավերացրել է արձանագրությունը։ Կողմ է քվեարկել 88 պատգամավոր, դեմ և ձեռնպահ չի եղել։
Արձանագրությունը ստորագրվել էր 2023 թվականի սեպտեմբերի 7-ին։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նշել է, որ արձանագրության վավերացման արդյունքում երկու երկրի 6 ամսից ոչ պակաս վավերականության ժամկետով անձնագրեր ունեցող քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցմամբ տեղաշարժվել համապատասխան երկրների տարածքներով առանց մուտքի արտոնագրի և վճարի:
Մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատված անձնագրեր են համարվում երկու երկրի` վավերական, դիվանագիտական, հատուկ, պաշտոնական եւ սովորական անձնագրերը: Նշված անձնագրեր ունեցող կողմերի քաղաքացիներին թույլատրվում է գտնվել մյուս կողմի երկրի տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով:
Նշվել է, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների քաղաքների հետ ուղիղ օդային հաղորդակցությունը ծառայում է նաև որպես տարանցիկ ուղի Հայաստանի քաղաքացիների համար Մերձավոր եւ Միջին Արևելքի, Ասիայի ու Աֆրիկայի տարբեր ուղղություններով ճամփորդելու համար:

Национальное собрание Армении ратифицировало протокол, согласно которому граждане Армении получат возможность въезжать в Объединенные Арабские Эмираты без визы.
ЗА ратификацию протокола проголосовали 88 депутатов. Проголосовавших против или воздержавшихся не было.
Протокол был подписан 7 сентября 2023 года.
В результате ратификации протокола граждане обеих стран, имеющие паспорта со сроком действия не менее 6 месяцев, смогут въезжать, выезжать и транзитно проходить через территорию соответствующих стран без разрешения на въезд и платы. Паспортами, освобожденными от требования получения разрешения на въезд, являются дипломатические, специальные, служебные и обычные паспорта двух стран. Гражданам стран, имеющим указанные паспорта, разрешено находиться на территории другой стороны не более 90 дней.