Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը չի լուծի բոլոր հարցերը 100 տոկոսով։
Նա նշել է, որ հայկական կողմից առաջարկների հերթական փաթեթը ստացել են նոյեմբերի վերջին, հայտնում է Haqqin.az-ը։
«Առաջարկների փաթեթը, որը մենք մշակել ենք մեկ ամսվա ընթացքում, ներկայացվել է Հայաստանին։ Գործընթացը շարունակվում է։ Կարծում եմ, որ հանդիպումները տեղի կունենան 2024–ին։ Մենք այդ հարցին իրատեսորեն և լավատեսորեն ենք նայում։ Միևնույն ժամանակ, երբ խոսում ենք խաղաղության պայմանագրի մասին, պետք է հասկանանք, որ այն չի լուծի բոլոր հարցերը 100 տոկոսով»,– ասել է Բայրամովը։
Ըստ նրա, Ադրբեջանն է խաղաղության պայմանագրի հետ կապված բոլոր կարևոր նախաձեռնությունների հեղինակը։
«Կարևոր է, որ երկու կողմերը համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն։ Մենք ուշադիր հետևում ենք ՀՀ քաղաքական ղեկավարության ուղերձներին։ Մենք նաև որոշ դրական արձագանքներ ենք լսում»,–ասել է նա։

Мирный договор между Арменией и Азербайджаном не решит все на 100 процентов. Об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
По его словам, «Азербайджан является автором всех важных инициатив», связанных с мирным соглашением, пишет Haqqin.az.
«Процесс не зависит от желания одной стороны. Важно, чтобы обе стороны предприняли здесь соответствующие шаги. После полного восстановления суверенитета Азербайджана мы внимательно следим за месседжами политического руководства Армении. Мы также слышим некоторые положительные отзывы», – заявил Байрамов.
Он сообщил, что очередной пакет предложений по мирному договору официальный Баку получил из Еревана в конце ноября этого года.
«Пакет предложений, разработанный нами в течение месяца, был представлен Армении. Процесс продолжается. Я думаю, что встречи состоятся в 2024 году. Мы смотрим на этот вопрос реалистично и оптимистично. В то же время, когда говорим о мирном соглашении, мы должны понимать, что оно не решит все на 100 процентов», – сказал Байрамов.