Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը քննարկել են ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և կարևորել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն ունենալու հրամայականը:
ԱԽ քարտուղարն ու իրանցի նախարարը գոհունակությամբ ընդգծել են երկու բարեկամ երկրի միջև փոխադարձ հարգանքի և երկու ժողովրդի հազարամյա եղբայրության վրա ձևավորված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականության կարևորությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ տնտեսական և անվտանգային հարաբերություններին առնչվող հարցեր, ինչի շրջանակներում երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ԻԻՀ փոխգործակցության խորացումը և այդ ուղղությամբ պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ գործուն քայլերի իրականացումը:
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Երևանում հայտարարել է, որ Իրանը լիովին աջակցում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը, ինչպես նաև Հյուսիս-հարավ տարանցիկ ուղու գործարկմանը։

28 Декабрь 2023 - 12:11 AMT
Секретарь Совбеза Армении и глава МИД Ирана обсудили двусторонние экономические отношения и вопросы безопасности
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял министра иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейна Амира Абдоллахияна. Об этом сообщили в аппарате Совета безопасности Армении.
Секретарь Совета безопасности Армении и министр иностранных дел Ирана с удовлетворением подчеркнули важность продолжения политического диалога на высоком уровне, основанного на взаимном уважении между двумя дружественными странами и тысячелетнем братстве двух народов.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся двусторонних экономических отношений и отношений в области безопасности, в рамках которых обоюдно была отмечена важность углубления взаимодействия между Арменией и ИРИ и осуществления действенных шагов по реализации договоренностей в этом направлении.
Стороны также коснулись представленного правительством Армении проекта «Перекресток мира» и подчеркнули необходимость установления долгосрочного мира в нашем регионе.