ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը «Լուրերի» եթերում հրապարակել է 2023 թ. սեպտեմբերի 19-20-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով գրանցված զոհերի, վիրավորների և անհետ կորածների թիվը։
Ըստ այդմ` 223 մարդ է զոհվել, որոնցից 25-ը քաղաքացիական անձ է։ Զոհերի թվում կա 5 անչափահաս։ 244 մարդ վիրավորում է ստացել, որոնցից ութ տասնյակը քաղաքացիական անձինք են։ Այդ հարձակման հետևանքով 20 անհետ կորած կա, որոնցից 5-ը քաղաքացիական անձինք են, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Արձանագրվել են երկու տասնյակ դիակի նկատմամբ անարգանքի դեպքեր, այդ մասով ունենք դիակների զննություններ և փորձաքննության եզրակացություններ»,- հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղից արցախահայության բռնի տեղահանման ժամանակ 70-ից ավելի մարդ է մահացել։
Նա ընդգծել է, որ ՔԿ-ն նախաձեռնել է քրեական վարույթ էթնիկ զտման վերաբերյալ, և արցախահայտության բռնի տեղահանման հանգամանքները բացառապես քննվում են այդ շրջանակներում:
«Սա ինչու եմ հատուկ ընդգծում. շատ հաճախ ադրբեջանական կողմը փորձում է շահարկել ՀՀ-ի զինված ուժերի առկայության հանգամանքը ԼՂ-ում, որը անթույլատրելի է»,ասել է Քյարամյանը:

5 Январь 2024 - 09:26 AMT
В результате последнего нападения Азербайджана на Нагорный Карабах погибли 223 человека, из них 5 несовершеннолетних, 244 получили ранения. Об этом в интервью на Отечественном телевидении Армении заявил председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян.
Кярамян сообщил, что Следственный комитет возбудил дело по факту этнической чистки, и обстоятельства насильственного переселения арцахских армян расследуются исключительно в его рамках.
«19-20 сентября 2023 года в результате агрессии Азербайджана в Нагорном Карабахе погибли 223 человека, из них 25 мирных жителей. Среди жертв 5 несовершеннолетних», – сообщил председатель Следственного комитета.
В результате последней атаки Азербайджана число раненых составило 244 человека, из них 76 мирных жителей, в том числе 10 несовершеннолетних. Число пропавших без вести – 20 человек, из них 5 – гражданские лица.
Кярамян также отметил, что зафиксировано около двух десятков случаев неуважения к трупу.
Во время принудительной депортации из Нагорного Карабаха люди также погибли в пути, смертельные случаи были зафиксированы также вскоре после прибытия. «В основном это связано с огромным психологическим воздействием, которому подверглись наши соотечественники. За это время зафиксировано около 7 десятков смертей мирного населения», – сказал Кярамян.