2023թ-ի ընթացքում Հայաստանը Եվրամիության երկրներից ստացել է անօրինական բնակվող քաղաքացիների վերադարձման 411 հայտ, ՀՀ-ի կողմից դրական պատասխանի է արժանացել 92․99 տոկոսը։ Այդ մասին Ազգային ժողովում արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ 92․99 տոկոսը չի նշանակում, որ ՀՀ-ն հրաժարվում է հետընդունել իր քաղաքացիներին, որոնք անկանոն բնակվում են ԵՄ տարբեր երկրներում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Շատ դեպքերում կարող են լինել դեռևս չճշտված հանգամանքներում բնակվող անձինք, որոնք հետընդունման ենթակա չեն, հետևաբար ովքեր հետընդունման ենթակա չեն, բնականաբար, հայտի շրջանակներում դրական պատասխանի չեն արժանանում»,- նշել է Սարգսյանը։
Նա շեշտել է, որ վիճակագրական առումով մեր երկիրը բավականին լավ իրավիճակում է։ Սա նաև վստահություն է տալիս ԵՄ մեր գործընկերներին շարունակել ռեադմիսիոն (հետընդունում) գործընթացի շրջանակում ՀՀ-ի հետ համագործակցությունը։
ՆԳ փոխնախարարը թվարկեց այն երկրները, որոնցից ամենից շատ է ստացվում հետընդունման հայտ՝ Ավստրիա, Բելգիա, Գերմանիա, Նիդեռլանդներ, Ռումինիա, Լեհաստան, Շվեդիա, Ֆրանսիա, Հունաստան, Իտալիա, Նորվեգիա, Դանիա, Շվեյցարիա։ Այս շարքում կան երկրներ, որոնցից ստացված հայտերին ՀՀ-ն 100 տոկոսով դրական է արձագանքել։
ՆԳ փոխնախարարը հանձնաժողովում ներկայացրել է «ՀՀ կառավարության և Ավստրիայի Դաշնային կառավարության միջև ՀՀ և Եվրոպական Միության միջև առանց թույլտվության բնակվող մարդկանց հետընդունման մասին» համաձայնագրի կիրարկման մասին արձանագրության վավերացման մասին նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ մինչ այս պահն արդեն իսկ ուժի մեջ են 7 երկրների հետ արձանագրությունները՝ Բուլղարիա, Չեխիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Էստոնիա, Լեհաստան և Բենիլյուքսի երկրներ (Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Լյուքսեմբուրգ)։ Արդեն իսկ դրական եզրակացություն կա արդարադատության նախարարության, Սահմանադրական դատարանի կողմից, ուստի անհրաժեշտ է Ազգային ժողովի կողմից վավերացում։ Հանձնաժողովը միաձայն դրական եզրակացություն տվեց նախագծին։ Այն կներկայացվի ԱԺ խորհրդին՝ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգում ներառելու համար։

В течение 2023 года Армения получила от стран ЕС 411 заявок о возвращении нелегально проживающих граждан, удовлетворив около 93% заявок. Об этом заявила на заседании комиссии по внешним связям парламента Армении замглавы МВД республики Арпине Саркисян.
По ее словам, остальные 7% неудовлетворенных заявок не означают, что Армения отказывается принять обратно своих граждан, проживающих нелегально, пишет Sputnik Армения.
«Во многих случаях могут быть лица, обстоятельства по которым еще не уточнены, и, возможно, они не подлежат реадмиссии (возврату в страну своего гражданства, то есть в Армению – ред.)», – заявила Саркисян.
Заявки о реадмиссии подаются из многих стран ЕС – Австрии, Бельгии, Германии, Нидерландов, Румынии, Польши, Швеции, Франции, Греции, Италии, Дании, а также из стран вне ЕС – Норвегии и Швейцарии, добавила она.
В рамках соглашения о расширенном и всеобъемлющем партнерстве Армения-ЕС, которое было подписано в ноябре 2017 года, аналогичные соглашения подписываются и на двустороннем уровне со странами ЕС. Такие соглашения были уже подписаны с 7 странами: Болгарией, Чехией, Германией, Францией, Эстонией, Польшей и странами Бенилюкс (Бельгия, Нидерланды, Люксембург). Сейчас на подписание представлено оглашение с Австрией, которое было одобрено в комиссии и будет представлено на пленарное заседание.