Իսրայելի ԱԳ նախարար Իսրայել Կացն, անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Գազայում ցեղասպանության մեղադրանքներին, հիշեցրել է Հայոց ցեղասպանության մասին։
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որն այն երկրից է, որտեղ անցյալում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունը, այժմ պարծենում է այն հանգամանքով, որ անհիմն պնդումներ է առաջ քաշում Իսրայելի դեմ։ Մենք հիշում ենք հայերին, քրդերին։ Ձեր պատմությունն ինքնին խոսուն է: Իսրայելը պաշտպանվում է ձեր բարբարոս դաշնակիցներին»,- գրել է Իսրայելի ԱԳ նախարարը X-ի իր էջում։
Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե Թուրքիայի ներկայացրած ապացույցները կօգնեն Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի կողմից «Գազայում ցեղասպանության իրականացման համար»:

13 Январь 2024 - 11:23 AMT
Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац после очередных критических высказываний турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана в адрес Израиля вспомнил о Геноциде армян в Османской империи 1915 года.
«Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган из страны, имеющей в своем прошлом Геноцид армян, теперь хвастается необоснованными обвинениями в адрес Израиля. Мы помним об армянах и курдах. Ваша история говорит сама за себя. Израиль обороняется, а не разрушает, выступая против ваших варварских союзников», – написал Кац в своем ммкроблоге в соцсети X.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган ранее выразил надежду, что Израиль будет осужден Международным судом ООН за свои действия в секторе Газа, которые, по мнению турецкого лидера, имеют признаки военных преступлений.
Иск в Международный суд ООН в Гааге против Израиля был подан властями ЮАР в связи с возможным нарушением израильской стороной Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.