Ֆրանսիայի Սենատը 336 կողմ և մեկ դեմ ձայնով ընդունել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու բանաձևը, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանատունը:
Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևը նաև աջակցում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը և պահանջ է պարունակում հայ բնակչության՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի իրավունքի երաշխիքների վերաբերյալ։
Ի թիվս այլ դրույթների՝ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևը.
-Աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը,
-Դատապարտում է Ադրբեջանի կողից իր դաշնակիցների աջակցությամբ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին իրականացված ռազմական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղում,
-Կոչ է անում Ադրբեջանին երաշխավորելու հայ բնակչության վերադարձի իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղ երաշխավորելով այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն նրանց անվտանգությունն ու բարեկեցությունը,-️Կոչ է անում ադրբեջանական զորքերի և նրանց դաշնակիցների անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից,
-Նշում է, որ Հայաստանն իրավունք ունի պաշտպանելու իր տարածքային ամբողջականությունը և ունենալու միջոցներ՝ ապահովելու իր անվտանգությունը, այդ թվում՝ ռազմական ճանապարհով,
-Դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական առաջնորդների կամայական ձերբակալությունները,
-Կոչ է անում հեռացնել Ադրբեջանին Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեից,
-Կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում փորձագետների միջազգային խմբի ստեղծումը և գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մշակութային և կրոնական ժառանգության վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական զեկույց պատրաստելու համար,
-Կարևորում է նաև ամենախիստ միջոցների ձեռնարկումը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ղեկավարների ակտիվների առգրավումը և Ադրբեջանից գազի և նավթի ներմուծման էմբարգոն՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական ագրեսիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար:
Բանաձևը համահեղինակել են Սենատի բոլոր քաղաքական խմբակցությունների ղեկավարները` Բրունո Ռըտայոն, Մարիզ Կարրերը, Սեսիլ Սուկիերմանը, Գիյոմ Գոնտարը, Պատրիկ Կաները, Հերվե Մարսելը, Կլոդ Մալյուրեն և Ֆրանսուա Պատրիան, ինչպես նաև Սենատում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:
Նիստը նախագահում էր Սենատի փոխնագահ Սոֆի Պրիմասը։ Նիստին ներկա էր նաև Ֆրանսիայի՝ Եվրոպայի և արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն։
Բանաձևի ընդունման նիստին պատվո հյուրի կարգավիճակում ներկա էին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
Ֆրանսիայի Սենատը հունվարի 17–ին քննարկել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ին առաջարկված միջկուսակցական բանաձևը՝ ուղղված «Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան դատապարտելուն և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիայի հետագա փորձերը և տարածքային ամբողջականությունը խախտելը կանխելուն»:

The French Senate on Wednesday, January 17 adopted a resolution demanding sanctions against Azerbaijan with 336 votes in favor and one against.
The resolution, introduced on December 1, also condemned Azerbaijan’s military offensive in Nagorno-Karabakh and called for preventing further attempts at aggression and violations of the territorial integrity of the Republic of Armenia.
The resolution also supports the territorial integrity and sovereignty of Armenia. It condemns the military attack carried out by Azerbaijan, with the support of its allies, on September 19 and 20, 2023, in Nagorno-Karabakh, the Armenian Embassy in France said (via Asbarez).
The resolution further calls on Azerbaijan to guarantee the right of the Armenian population to return to Nagorno-Karabakh, ensuring conditions that will ensure their safety and well-being.
The measure calls for the immediate and unconditional withdrawal of the troops of Azerbaijan and its allies from the sovereign territory of Armenia.
It states that “Armenia has the right to protect its territorial integrity and possesses the means to ensure its security, including through military measures.”
The resolution also condemns the arbitrary arrests of political leaders in Nagorno-Karabakh, calls for the exclusion of Azerbaijan from the intergovernmental committee for the protection of cultural property in armed conflict.
The measure highlights the establishment of an international group of experts at UNESCO and its mission to Nagorno-Karabakh to prepare an informative report on the state of cultural and religious heritage.
The resolution also calls for the strictest measures, including the seizure of the assets of Azerbaijani leaders and an embargo on the import of gas and oil from Azerbaijan as a sanction against military aggression by Azerbaijan.
The resolution was co-authored by the leaders of all political factions in the Senate, Bruno Ratayo, Marise Carrere, Cécile Soucierman, Guillaume Gontard, Patrick Kanner, Herve Marcel, Claude Mallure and Francois Patria, as well as the head of the France-Armenia friendship group in the Senate, Gilbert-Luc Devinaz.
The session was chaired by the vice president of the Senate, Sophie Primas. Stephane Sejourne, the newly appointed Minister of Europe and Foreign Affairs of France, was also present at the meeting.
Armenian ambassador to France Hasmik Tolmajyan and Nagorno-Karabakh representative Hovhannes Gevorgyan were present at the resolution adoption session as guests of honor.