ՀՀ–ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ ռուսական 102-րդ ռազմակայանը Հայաստանից դուրս բերելու հարց օրակարգում չկա։ Այդ մասին նա ասել է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում։
«Ինձ նման ազդակներ հայտնի չեն։ Ես առաջնորդվում եմ հայկական կողմի պաշտոնական հայտարարություններով, մասնավորապես, որ բազայի դուրսբերման մասին խոսք չկա։ Ռուսական կողմից էլ նման ազդանշաններ չեն եղել»,–ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով այդ մասին հարցին։
Կոպիրկինը նաև ասել է, որ ՌԴ–ն ակնկալում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք ԵԱՏՄ հոբելյանական 10–րդ գագաթնաժողովին։Դեսպանը հավելել է, որ ռուսական կողմից հայ գործընկերները 2024–ի մի շարք միջոցառումների մասնակցելու հրավեր են ստացել։
Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102–րդ ռազմաբազան իրականացնում է մարտական հերթապահություն ԱՊՀ ՀՕՊ Միասնական համակարգի շրջանակում։ Բազան գտնվում է ՌԴ Հյուսիս–Կովկասյան ռազմական օկրուգի ռուսական զորախմբի ենթակայության ներքո, այն համալրված է С-300 զենիթահրթիռային համալիրով և ՄիԳ–29 կործանիչներով։ 2010թ․–ին բազայի տեղակայման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2044թ․–ը։

Russian Ambassador to Yerevan Sergei Kopyrkin has said the withdrawal of the Russian military base from Armenia is not on the table, RIA Novosti reports.
“I am not aware of such signals. I am guided by the official statements that were made from the Armenian side, in particular, that there is no question of withdrawing the base,” Kopyrkin said.
“There have been no such signals from the Russian side either,” the ambassador said, answering when asked whether there had been any signals from Yerevan about the closure of the Russian base in Gyumri and the withdrawal of Russian border guards.
The 102nd Russian military base is stationed in Armenia in accordance with the 1995 interstate agreement between Moscow and Yerevan. On August 20, 2010, the Russian Federation and Armenia extended the validity of the agreement on the deployment of the base until 2044. The 102nd Russian military base has an airbase at Erebuni Airbase in Yerevan. The airbase personnel are on combat duty for air defense in the United Air Defense System of the CIS countries.