Սպառազինության ոլորտում ՌԴ ընկերությունների հետ ունեցած խնդրահարույց հարցերը մեծամասամբ կարգավորվել են, սակայն մի շարք խնդիրներ շարունակում են մնալ չլուծված: Այդ մասին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
ՊՆ–ից չեն հստակեցրել թե արդյոք խոսքը 400 միլիոն դոլարի շրջանակում իրականացված մատակարարումների մասին է:
Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Հայաստանի իշխանությունները ամենաբարձր մակարդակով դժգոհում էին, թե Ռուսաստանին միլիոնավոր դոլարներ են փոխանցել, սակայն այդպես էլ զենք չեն ստացել: Ռուսաստանի դեսպանը, մինչդեռ, մեկ ամիս առաջ պնդել էր, թե ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում Երևանի և Մոսկվայի միջև կնքված գրեթե բոլոր պայմանագրերը ավարտվել են ժամանակին:
Իշխանական պատգամավորները միայն վերջերս հայտնեցին, որ Ռուսաստանն արդեն մատակարարումներ է իրականացնում: Պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Մելքոնյանը մոտ մեկ շաբաթ առաջ էր ասել, որ ռուսական զենքի մի խմբաքանակ արդեն Հայաստանում է:

22 Январь 2024 - 12:22 AMT
Большинство спорных вопросов с российскими компаниями в сфере вооружений урегулировано, однако ряд вопросов остается нерешенным. Об этом на письменный запрос радиостанции «Свобода» ответили из министерства обороны Армении, не уточнив, идет ли речь о поставках, осуществленных в рамках 400 млн долларов.
Ранее член комиссии по обороне Гагик Мелконян сообщил, что партия российского оружия доставлена в Армению.
В 2023 году власти Армении неоднократно обвиняли Россию в невыполнении оружейных контрактов на более 400 млн долларов.
После второй арцахской войны власти Армении стали жаловаться на самом высоком уровне на то, что они не получили никакого оружия, хотя «передали России миллионы долларов для его приобретения».