Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Բանակի կազմավորմանը նվիրված միջոցառմանը հայտարարել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի սպառազինությունը 21-րդ դարի առաջատար բանակներին հարիր մակարդակով համալրելու ջանքերը 2023–ի ընթացքում շոշափելի արդյունքներ են տվել։
«Մեզ հաջողվել է ընդլայնել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը՝ գտնելով նոր գործընկերներ և սպառազինության դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ կատարել շոշափելի քայլեր։ Սա կօգնի Հայաստանի շուրջ ձևավորել ավելի հաստատուն և հուսալի անվտանգային միջավայր», – ասել է նախարարը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է նաև ռազմարդյունաբերության զարգացմանն ուղղված ծրագրերն ու բանակի կարիքները հայրենական արտադրանքով ապահովելու ջանքերը։
«Պարզ ասած՝ մենք չպետք է ներմուծենք այն, ինչը կարող ենք արտադրել ինքներս մեր երկրում ավելի ցածր ինքնարժեքով և լավ որակով։ Սա նպատակ է, որի ուղղությամբ, հավաստիացնում եմ, հստակ գործնական քայլեր են ձեռնարկվում», – ընդգծել է Սուրեն Պապիկյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ բանակի կազմավորման 32-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառմանը հայտարարել է, որ ՀՀ համար չկա այլ տարբերակ, քան անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացումը։
«Նոր և ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերման ճանապարհով ենք գնում, և վերջին տարիներին Կառավարությունը մի քանի միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու պայմանագրեր է կնքել: ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրն աննախադեպ` մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի պատվեր ունի Հայաստանի կառավարությունից և իհարկե, շարունակելու ենք ներդրումներ անել ռազմարդյունաբերական համալիրում՝ զուգահեռ ավելացնելով նաև գիտության և կրթության ֆինանսավորումը»,–ասել է նա։

29 Январь 2024 - 09:43 AMT
Усилия по оснащению Вооруженных сил Армении вооружением, соответствующим передовым армиям 21 века, в течение 2023 года дали ощутимые результаты, Армении удалось расширить военно-техническое сотрудничество, найти новых партнеров. Об этом 28 января в своем выступлении на праздничном мероприятии, посвященном 32-летию Армии Республики Армения, заявил министр обороны Сурен Папикян.
«Опыт показал, что, как бы ни был высок солдатский дух и воля – беспрестанно служить Родине, без современного оружия невозможно иметь сильную и боеспособную армию.
Усилия по оснащению Вооруженных сил Армении вооружением, соответствующим передовым армиям 21 века, в течение прошлого года дали ощутимые результаты. Нам удалось расширить военно-техническое сотрудничество, найти новых партнеров и предпринять ощутимые шаги в направлении диверсификации вооружений. Это еще один шаг, укрепляющий диверсификацию нашей архитектуры безопасности, который поможет сформировать более устойчивую и надежную среду безопасности вокруг Армении», – подчеркнул Папикян.
Глава оборонного ведомства также подчеркнул программы, направленные на развитие военной промышленности, и усилия по обеспечению потребностей армии отечественной продукцией.
«Проще говоря, мы не должны импортировать то, что мы можем производить сами в нашей стране, по более низкой цене и хорошему качеству. Это цель, в направлении которой предпринимаются конкретные практические шаги», – отметил Папикян.