ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հակոբ Արշակյանը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետևանքներին: Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին՝ ԱԺ փոխխոսնակը մանրամասնել է հայկական կողմի համար ընդունելի առանցքային սկզբունքները:
Քննարկվել են Ադրբեջանում գտնվող գերիների և պահվող այլ անձանց փոխանակման գործընթացին, ԼՂ-ում գտնվող հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանությանը վերաբերող հարցեր: Հակոբ Արշակյանը կարևորել է բոլոր գերիներին ու պահվող անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը:
Մարտին Չունգոնգն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում բարձր է գնահատել արդյունավետ երկխոսություն ծավալելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Նա նշել է, որ Բաքու այցի ժամանակ իրենք ջանքեր կգործադրեն խաղաղության գործընթացին նպաստելու համար: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության խնդրին, գերիների փոխանակման գործընթացին:
Քննարկվել են Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի անցկացմանն առնչվող հարցեր: Հակոբ Արշակյանն առաջարկել է միջոցառումն անցկացնել սեպտեմբեր ամսին` Երևանում:

Вице-спикер парламента Армении, член делегации НС РА в Межпарламентском союзе (МПС) Акоп Аршакян принял делегацию, возглавляемую генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом.
Аршакян представил гостям региональные развития, существующие вызовы. Вице-спикер НС коснулся произошедших событий в регионе, последствий широкомасштабного нападения Азербайджана 19 сентября 2023 г. Затронув переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, вице-спикер НС подробно остановился на ключевых принципах, приемлемых для армянской стороны.
Обсуждены вопросы, связанные с процессом обмена пленными и другими удерживаемыми лицами в Азербайджане, сохранением армянских историко-культурных ценностей в Нагорном Карабахе. Аршакян подчеркнул необходимость освобождения всех заключенных и удерживаемых лиц.
Высоко оценив усилия международных партнеров по развитию диалога между Арменией и Азербайджаном, Аршакян также особо выделил деятельность Мартина Чунгонга в этом направлении.
Мартин Чунгонг высоко оценил готовность Армении к эффективному диалогу в вопросе отношений с Азербайджаном. Он отметил, что во время своего визита в Баку они приложат усилия, чтобы содействовать мирному процессу. Генеральный секретарь МПС коснулся проблемы культурного наследия Нагорного Карабаха, процесса обмена пленными.
Обсуждены вопросы проведения 10-го форума молодых депутатов МПС. Аршакян предложил провести мероприятие в сентябре в Ереване.