Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովայի գլխավորած պատվիրակության հետ հունվարի 31–ին տեղի ունեցած հանդիպմանն ընդգծել է ՀՀ-Չեխիա հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը։
Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր ազդակ են հաղորդում փոխգործակցությանն ու նպաստում հարաբերությունների ընդլայնմանը: Վարչապետն ընդգծել է նաև խորհրդարանական սերտ համագործակցության կարևորությունը, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում:
Մարկետա Պեկարովան ընդգծել է, որ իր երկիրը ևս մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բազմոլորտ փոխգործակցությունը և նշել, որ դրա զարգացմանը նպաստել է նաև վարչապետ Փաշինյանի՝ 2023 թվականին Չեխիա կատարած պաշտոնական այցը:
Նշվում է, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Չեխիա հարաբերությունների օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր, որոնք միտված են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար կապերի և համատեղ նախագծերի ընդլայնմանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում անվտանգության ու կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարի շուրջ, վարչապետն ընդգծել է ՀՀ առանցքային մոտեցումները:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Палаты депутатов парламента Чешской Республики Маркетой Пекаровой Адамовой. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Пашинян отметил важность визита Пекаровой в Армению и подчеркнул важность непрерывного развития армяно-чешских отношений. В этом контексте премьер-министр отметил, что двусторонние высокопоставленные взаимные визиты придают новый импульс взаимодействию и способствуют расширению отношений. Глава правительства также подчеркнул важность тесного парламентского сотрудничества, в том числе в рамках международных организаций.
Пекарова подчеркнула, что ее страна также придает большое значение многоотраслевому сотрудничеству с Арменией, и отметила, что официальный визит премьер-министра Пашиняна в Чехию в 2023 году способствовал развитию взаимодействия.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки армяно-чешских отношений, направленных на расширение политических, экономических, гуманитарных связей и совместных проектов.
Состоялся обмен мыслями о перспективах установления безопасности и стабильного мира в регионе, премьер-министр подчеркнул ключевые подходы Республики Армения.