Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովայի գլխավորած պատվիրակության հետ հունվարի 31–ին տեղի ունեցած հանդիպմանն ընդգծել է ՀՀ-Չեխիա հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը։
Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր ազդակ են հաղորդում փոխգործակցությանն ու նպաստում հարաբերությունների ընդլայնմանը: Վարչապետն ընդգծել է նաև խորհրդարանական սերտ համագործակցության կարևորությունը, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում:
Մարկետա Պեկարովան ընդգծել է, որ իր երկիրը ևս մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բազմոլորտ փոխգործակցությունը և նշել, որ դրա զարգացմանը նպաստել է նաև վարչապետ Փաշինյանի՝ 2023 թվականին Չեխիա կատարած պաշտոնական այցը:
Նշվում է, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Չեխիա հարաբերությունների օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր, որոնք միտված են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար կապերի և համատեղ նախագծերի ընդլայնմանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում անվտանգության ու կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարի շուրջ, վարչապետն ընդգծել է ՀՀ առանցքային մոտեցումները:

Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the delegation led by the Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Markéta Pekarová.
The Prime Minister attached importance to Pekarová's visit to the country and emphasized the importance of continuous development of Armenia-Czech Republic relations. In this regard, Pashinyan noted that bilateral high-level mutual visits give a new impetus to interaction and contribute to the expansion of relations. The Prime Minister also emphasized the importance of close parliamentary cooperation, including within the framework of international organizations.
Pekarová emphasized that her country also attaches great importance to multi-sectoral cooperation with Armenia and noted that Prime Minister Pashinyan's official visit to the Czech Republic in 2023 contributed to its development.
The two discussed a number of issues related to the agenda of Armenia-Czech relations, aimed at expanding political, economic, humanitarian ties and joint projects.
The sides exchanged ideas on the prospect of establishing security and sustainable peace in the region. The Prime Minister emphasized the key approaches of the Republic of Armenia.