Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե խաղաղության հնարավոր կլինի հասնել, եթե Հայաստանը փոփոխություններ կատարի Սահմանադրության մեջ և «հրաժարվի Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային պահանջներից»։ Այդ մասին Ալիևն ասել է Բաքվում Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ հանդիպմանը։
Ալիևը նաև ասել է, թե Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդեն դե–ֆակտո խաղաղություն կա և արդեն մի քանի ամիս է՝ երկու երկրի սահմաններին խաղաղ իրավիճակ է։
«Բայց այդ գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել և վերջ դնել Հայաստանի տարածքային պահանջներին Ադրբեջանից»,–ասել է նա, գրում է Interfax-ը։
Ալիևը հավելել է, որ Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը ՀՀ հետ Ղարաբաղի տարածաշրջանի միացման և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտման ուղիղ կոչեր է պարունակում, իսկ այդ փաստաթղթի վրա հղումներ կան նաև ՀՀ Սահմանադրության մեջ։
«Բացի այդ, ՀՀ մյուս իրավական և նորմատիվ փաստաթղթերում ևս կան Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային պահանջներ, բազմաթիվ կոնվենցիաներում, որոնց միացել է Հայաստանը, և այլ փաստաթղթերում բազմաթիվ վերապահումներ կան, որոնք չեն ճանաչում Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի հանդեպ»,–ասել է նա։
Նոր Սահմանադրություն ունենալու մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է հունվարի 19-ին՝ պնդելով, որ Հայաստանը կարիք ունի նոր Սահմանադրության, ոչ թե սահմանադրական փոփոխությունների։ «Մենք պետք է ունենանք Սահմանադրություն, որը Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի մրցունակ և ավելի կենսունակ է դարձնում աշխարհաքաղաքական և ռեգիոնալ նոր պայմաններում», – հայտարարել է նա։
Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանում հղում է արվում Անկախության հռչակագրին, որտեղ հիշատակում կա Արցախի և Հայաստանի վերամիավորման մասին։ Ընդդիմությունը համոզված է, որ Բաքուն Երևանից պահանջում է Հայաստանի մայր օրենքից հանել հենց այդ դրույթը։

1 Февраль 2024 - 13:10 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что можно будет достичь мира между двумя странами, если Армения «положит конец территориальным притязаниям к Азербайджану» и внесет изменения в Конституцию и другие нормативно-правовые документы. Такое заявление он сделал, принимая в Баку генерального секретаря межпарламентского союза Мартина Чунгонга.
Алиев также отметил, что что между Азербайджаном и Арменией уже де-факто существует мир, и на границе двух стран несколько месяцев царит мирная обстановка, пишет Interfax.az.
«Но для того, чтобы довести этот процесс до логического завершения, необходимо подписать мирный договор и положить конец территориальным претензиям Армении к Азербайджану», – сказал он.
Алиев отметил, что Декларация о независимости Армении содержит прямые призывы «к объединению Карабаха с Арменией и нарушению территориальной целостности Азербайджана», а ссылки на этот документ также отражены в Конституции Армении.
«Кроме того, в других нормативно-правовых документах Армении также есть территориальные претензии к Азербайджану, во многих конвенциях, к которым присоединилась Армения, и в других документах имеются многочисленные оговорки, не признающие суверенитет Азербайджана над Карабахом», – отметил Алиев.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 19 января говорил о новой Конституции, заявив, что Армении нужна новая Конституция, а не конституционные поправки. «Мы должны иметь Конституцию, которая сделает Республику Армения более конкурентоспособной и более жизнеспособной в новых геополитических и региональных условиях», – заявил он.
Преамбула Конституции Армении отсылает к Декларации независимости, где есть упоминание о воссоединении Арцаха и Армении. Оппозиция убеждена, что Баку требует от Еревана исключить именно это положение из основного закона Армении.